Aktualijos

2021.03.10 12:03

Teisininkai kritikuoja prievolę grįžtantiesiems turėti neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą: tai prieštarauja Konstitucijai

Liepa Želnienė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.03.10 12:03

Trečiadienį įsigalioja prievolė į Lietuvą oro transportu grįžtantiems piliečiams turėti neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą. Be jo žmonės net negalės būti įsodinami į lėktuvą ar autobusą namo. Teisininkai mano, kad tokia prievolė pažeidžia Konstituciją.

Pirmadienį svarstant įvesti privalomą grįžtančiųjų dirbti į Lietuvą testavimą Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sunerimo, kad tokia tvarka prieštarautų Konstitucijai, ir šis klausimas buvo atidėtas. Tačiau praėjusią savaitę Vyriausybė be ginčų priėmė nutarimą, kuriuo privalomas testavimas numatytas visiems į Lietuvą atvykstantiems asmenims.


Nutarimo tekstas Vyriausybės nariams klausimų dėl konstitucingumo nesukėlė, tačiau LRT RADIJO kalbinti teisininkai teigia, kad šiuo atveju Konstitucija galimai pažeista.

Vyriausybės nutarimas numato, kad visi asmenys, grįžtantys ar atvykstantys į Lietuvą oro transportu, keltu ar traukiniu, privalo turėti neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą. Be to, numatyta, kad kelionių organizatoriai turi užtikrinti, jog dokumento neturintieji nė nepatektų į lėktuvą ar autobusą.

Konstitucinės teisės specialistas Gintaras Kalinauskas tvirtina, kad tai – neabejotinas Konstitucijos pažeidimas.

„Tas tiesiogiai, visiškai tiesiogiai prieštarauja Konstitucijos 32 straipsniui, kuris sako, kad pilietis gali laisvai, visiškai laisvai kilnotis, pasirinkti gyvenamąją vietą Lietuvoje, gali laisvai išvykti iš Lietuvos ir šios teisės negali būti varžomos kitaip, kaip tik įstatymu, jeigu tai būtina saugumui, žmonių sveikatai apsaugoti, vykdant teisingumą.

Trečia dalis šio straipsnio sako: negalima drausti piliečiams grįžti į Lietuvą. Tai iš šitų nuostatų labai akivaizdus yra draudimas, kuris galbūt galėtų būti nustatomas įstatymu. Galbūt, bet reikėtų labai diskutuoti ir ieškoti“, – LRT RADIJUI sako G. Kalinauskas.

Teisininko nuomone, privalomas grįžtančiųjų tyrimas galėtų būti numatytas nebent įvedus nepaprastąją padėtį, o dabar jis linki Vyriausybei kuo skubiau nutarimą atšaukti.

Konstitucinės teisės profesorius Vytautas Sinkevičius taip pat neabejoja, kad neleisti grįžti į Lietuvą nesityrusiems piliečiams Konstitucija draudžia.

„Pagal Konstituciją piliečiui negalima drausti grįžti į Lietuvą. Tai konstitucinė norma. Vadinasi, jokių kliūčių, jokių papildomų reikalavimų, neleidžiančių piliečiui įvažiuoti į Lietuvą, negali būti nustatyta. Tai yra principinė norma ir jau su ta norma buvo Vyriausybė susidūrusi, kai pirmoji banga buvo. Piliečiai nori grįžti į Lietuvą, o jiems sako: nėra galimybių, sienos uždarytos ir taip toliau. Bet tada buvo prisiminta, kad 32 straipsnis numato, jog negalima piliečiui drausti grįžti į Lietuvą. Tuo ir reikia remtis“, – sako V. Sinkevičius.

Anot jo, galima numatyti, kad tyrimas privalomas grįžus, tačiau jokiu būdu ne anksčiau.

„Tik atvykus į Lietuvą gali būti pareikalauta pasitikrinti, ar tas žmogus neserga, bet tai irgi turi būti nustatyta tik įstatymu“, – tvirtina teisininkas.

Įžvelgia diskriminaciją

Lietuvos turizmo asociacijos vykdomoji direktorė Milda Plepytė-Rainienė LRT RADIJUI sako, kad nauja tvarka sukėlė ir praktinės sumaišties. Ją nuvylė, kad su asociacija nebuvo tartasi prieš priimant nutarimą.

„Jeigu su mumis būtų tartasi ir diskutuota, mes tikrai būtume išreiškę visas savo matomas rizikas, tačiau jokios diskusijos su kelionių organizatoriais ar asocijuotomis verslo struktūromis iki priimant ir kuriant nutarimą nevyko. Pirmoji diskusija ir pirmasis susitikimas buvo praėjusį penktadienį – jau priėmus pirmąjį nutarimą“, – dėsto M. Plepytė-Rainienė.

Pasak jos, dabar kelionių organizatoriai, kurių darbuotojų dalis dar tebėra prastovose, turėjo skubiai informuoti išvykusius žmones, kad jiems būtina už savo pinigus pasidaryti tyrimus.

Be to, M. Plepytė-Rainienė stebisi, kodėl prievolė tikrintis yra įvedama tik keliaujantiems su kelionių organizatoriais ir skrendantiems lėktuvais, grįžtantiems tarptautiniais maršrutais traukiniais, autobusais ar keltais. Čia ji įžvelgia diskriminaciją.

„Tiesiog iš vienos pusės keliautojai su kelionių organizatoriais turi tam tikras prievoles, kurias privalo įgyvendinti, tačiau keliautojai, keliaujantys savarankiškai, tų prievolių neturi. Mūsų manymu, jeigu įvedamas sprendimas, tai jis turėtų būti tolygus visiems“, – teigia Lietuvos turizmo asociacijos vadovė.

Be to, anot jos, nenormalu, kad persirgusieji koronavirusu iki šiol negali tai patvirtinančių dokumentų gauti anglų kalba, o patys turi rūpintis jų vertimu būdami svečiose šalyse.

Į šalį įleis, bet skirs baudas

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vyriausioji patarėja Rasa Kiūdytė nesutinka, kad nutarimo projektas prieštarauja Konstitucijai. Anot jos, piliečiams grįžti į Lietuvą nebus uždrausta.

„Nutarimo nuostatos, gink Dieve, nedraudžia Lietuvos piliečiui grįžti į Lietuvos Respubliką. Nedraudžiame Lietuvos piliečiui grįžti, mes nustatome sąlygas, kaip jis gali saugiai grįžti. Net jei atsitiktų toks atvejis, kad Lietuvos pilietis, sakykim, dėl to, kad vežėjas ar organizatorius nesužiūrėjo, jog jis neturi testo, ir jis pateko į lėktuvą, tai mes jo negrąžinsime į ten, iš kur jis parskrido. Mes jį įsileisime į šalį, tiesiog jam bus surašytas Administracinių nusižengimų kodekso tvarka protokolas dėl pažeidimo“, – supažindina R. Kiūdytė.

Pasak jos, nutarimo pakeitimas buvo derintas su kelionių organizatoriais ir tai yra sprendimas, leisiantis apskritai neuždrausti kelionių.

Ji teigė negalinti sutikti, kad nebuvo tartasi. Pasak jos, buvo diskutuoja su vežėjais ir vėliau ta nuostata buvo tikslinama būtent dėl turizmo organizatorių. „Ta nuostata dėl turizmo organizatorių buvo papildyta tik po to, kai įvyko susitikimas su turizmo organizatoriais.

Kitas dalykas, yra susitarta, kad jeigu visas procesas vyks sklandžiai, tai tiems, kurie keliauja į kitas šalis, visų pirma, yra galimybė keliauti. <...> mes nedarysime taip, kaip daro mūsų kaimyninė Latvija, kuri yra didelės dalies skrydžių išvis atsisakiusi“, – teigia SAM vyriausioji patarėja.

Iki šiol grįžusiems iš užsienio buvo privaloma per parą registruotis ir pasidaryti COVID 19 tyrimą, tačiau, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, iš vidutiniškai 1400 oro uostuose į tyrimą registruotų grįžusių asmenų jo nepasidarydavo 1300.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.