Antanas Sutkus

Fotomenininkas

Antanas Sutkus (g. 1939 m. birželio 27 d. Kluoniškiuose, Kauno apskritis) – fotomenininkas, Lietuvos fotografijos meno draugijos iniciatorius ir ilgametis vadovas.

Žymus lietuvių fotografas Vitas Luckus apie fotografijos virtuozą Antaną Sutkų (g. 1939) yra sakęs – tai ir Dievas, ir velnias. Ką konkrečiai turėjo omenyje, palikime kultūros istorikams ir artimiausiam šių garsenybių ratui, tačiau ir iš tokio apibūdinimo aišku – Antanas Sutkus anais laikais ir ilgus metus buvo nepaprastai įtakinga, daug lemianti asmenybė.

O laiko spragai nuo kažkada jo sustabdytų vaizdų didėjant, susidomėjimui neblėstant – toks išlieka ir dabar.

1969 metais Antano Sutkaus iniciatyva Vilniuje įkurta Lietuvos fotografijos meno draugija buvo vienintelė, pirmoji tokio pobūdžio organizacija Sovietų Sąjungoje. Ji plėtėsi, steigė skyrius kituose Lietuvos miestuose, 1989-aisiais tapo Lietuvos fotomenininkų sąjunga, sėkmingai veikia iki šiol.

Kai 17-osios Vyriausybės kuluaruose pasigirdo ketinimų parduoti Fotomenininkų sąjungos būstinę sostinės Gedimino prospekte, legendinis menininkas vėl ėmėsi atsakomybės ir padarė viską, kad tokie planai nebūtų įgyvendinti. Tokia tad buvo fotografijos meistro 80-ojo jubiliejaus dovana... sau.

Vienas garsiausių Lietuvos humanistinės fotografijos mokyklos kūrėjų Antanas Sutkus garsiai ir ne kartą yra pasakęs, kad po geopolitinio lūžio XX a. 9-ojo dešimtmečio pabaigoje jo pasaulis liovėsi, fotografijos herojus pasitraukė ir jis baigia kūrybos kelią. Savo padarė ir naujas požiūris į žmogaus teises, asmens vaizdavimą ir duomenų viešinimą.

Tačiau naujos kartos iš naujo atranda Antaną Sutkų. Nespalvoti išėjusios epochos kadrai žavi egzotika, galima teigti, brandinasi lyg geras konjakas. Socialistinio, pas mus – sovietinio, gyvenimo kasdienybės vaizdams vis labiau tampant hip, fotomenininko kūryba dideliais tiražais leidžiama garsiausiose užsienio leidyklose, eksponuojama parodų centruose.

Visame pasaulyje autorius išgarsėjo nevienareikšmiais kūriniais „Pionierius“, „Aklas pionierius“, „Maratonas Universiteto gatvėje“, „Tėvo ranka“, „Vienatvės melodija“, jie atskleidė totalitarinio režimo dviprasmybę ir kūrybos laisvės siekį. O nūnai Antano Sutkaus vardas labiau siejamas su Nidos kopose įamžinta egzistencialisto Jeano Paulio Sartre`o figūra.

Pats autorius apie savo sėkmę sako: „Tai, kad mano darbais domimasi iki šiol, manau, lėmė ne viešas pripažinimas ar oficialus įvertinimas, o mano paties santykis su fotografija. Nemėgstu jokių triukų, jokių paparaciškų sensacijų, gal todėl visos geriausios fotografijos padarytos kaimo ir miesto gatvėse, o pagrindiniai herojai – eiliniai praeiviai. Mano pasisekimo receptas labai paprastas – reikia mylėti žmones.“

Kaip yra teigęs rašytojas, akademikas, Nacionalinės premijos laureatas Vytautas Martinkus, „kiekviena Sutkaus fotografija – iš fotografo žvilgsnio į mus, gyvus žmones ir daiktus, kurie taip pat gali būti atgaivinti. Iš jo jausmų, iš jo sveiko humoro, kartais – geliančios ironijos, susirūpinimo socialinėmis ir politinėmis Lietuvos aklavietėmis, o šiandien vis dažniau – ir iš ligos sukelto skausmo. Be šito asmeniškumo (ir žmogiškumo) visi fotografo darbų apibendrinimai ir palyginimai tėra apytikriai“.

Kluoniškiuose prie Zapyškio gimęs menininkas fotografuoti pradėjo būdamas 14-os, kai įsigijo fotoaparatą, ryškinimo ir spausdinimo įrangą. Pirmieji jo mokytojai buvo didieji pasaulio rašytojai Albert`as Camus, Franzas Kafka, J. P. Sartre`as, Williamas Faulkneris, Jackas Kerouacas, Gabrielis Garcia Marquezas, Kobo Abė, Fiodoras Dostojevskis, Michailas Bulgakovas ir kino grandai Ingmaras Bergmanas, Michelangelo Antonioni, Luisas Bunuelis.

Nacionalinės premijos laureato kūrybos palikimą sunku aprėpti, sutvarkyti ir perkelti į šiuolaikines saugojimo formas. Todėl Antano ir Rimos Sutkų iniciatyva LRT pradėjo skaitmeninti fotografo archyvą.

Tai gera žinia Antano Sutkaus gerbėjams ir apskritai fotografijos mėgėjams. Mat portale LRT.lt nuolat veiks asmeninis autoriaus puslapis, jame bus rodoma daug niekur nepublikuotų jo nuotraukų, suprantama, ir žanro klasika tapusių kadrų.

Fotoalbumai

307

Antano Sutkaus darbai

2021.06.02 11:07

ANTANAS SUTKUS. Retrospektyva.

Antanas Sutkus
307
Aktorė Monika Mironaitė.
79

Antano Sutkaus darbai

2021.05.12 16:14

Portretai

Antanas Sutkus
79
Bulgarija, Sozopolis. 1973
49

Antano Sutkaus darbai

2021.01.25 09:13

Bulgarija

Antanas Sutkus
49
Motinos ranka. Vilnius, 1966
137

Antano Sutkaus darbai

2020.12.27 19:37

„Planet Lithuania“

Antanas Sutkus
137
Antanas Sutkus. Lietuva iš paukščio  skrydžio. 1977-78
75

Antano Sutkaus darbai

2020.12.21 20:33

Aero foto 1977–78

Antanas Sutkus
75
Daugiau