captcha

Jūsų klausimas priimtas

Liudas Mažylis
LTV1

Šiandien prieš 100 metų

Vedėjai:
Liudas Mažylis
Kada:
Kanalas:
LRT Televizija
Trukmė:
00:25:03
Naujausias Įrašas:

„Šiandien prieš 100 metų“ – dokumentinių filmų ciklas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Filmų pagrindinis veikėjas – Liudas Mažylis, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto profesorius. Per dieną išgarsėjęs, kai Vokietijos diplomatiniame archyve surado vieną iš Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo Vasario 16-osios akto originalų, Liudas Mažylis tapo geriausiai žinomas ir labiausiai mėgstamas šių dienų Lietuvos profesorius, tikras šių dienų herojus, užbūręs tautą savo paprastumu, nuoširdumu ir nestandartiniu požiūriu, lėmusiu svarbų istorinį atradimą.

Neeilinis personažas, lietuviškuoju Šerloku Holmsu pramintas prof. Liudas Mažylis, padiktavo nestandartinį TV dokumentinio filmo kūrėjų sumanymą – šiuolaikiškai, video dienoraščio principu, papasakoti Lietuvos valstybės kūrimo istoriją. Archyvinę medžiagą derinant su moderniausiomis filmavimo ir montažo technologijomis, pasinaudojant 4K skaitmeninių fotokamerų galimybėmis, filmavimu iš oro dronais ir go-pro kameromis, filmo kūrėjai siekia sukurti keliavimo erdve ir laiku iliuziją.

Prof. Liudas Mažylis, lydimas TV filmavimo komandos, leidžiasi į naują istorinių faktų medžioklę, kuri nukels žiūrovus į Vokietiją, Italiją, Vatikaną, nes ne tik Vilniuje, bet ir ten 1917-18 metais buvo sprendžiama daug lemtingų, su Lietuvos valstybingumo atkūrimu susijusių reikalų. L.Mažylis lankysis ten, kur prieš šimtą metų sprendėsi Lietuvos likimas. Žiūrovai turi galimybę pamatyti vietas, kuriose rinkosi ir būsimos valstybės viziją braižė žymiausi to meto visuomenės ir politikos veikėjai. Laikotarpio atmosferą geriau pajusti padės filmo kūrėjų iš įvairių šalių archyvų, bibliotekų bei privačių fondų kruopščiai surinkti ir atrinkti įdomiausi filmuoti kadrai, fotografijos, dokumentai, iškalbingai bylojantys sudėtingą kelią Lietuvos valstybingumo link.

L.Mažylio ir laidos kūrėjų tikslas – parodyti, kad Lietuvos nepriklausomybė – ne vien Vasario 16-osios aktas. Tai daugybė sudėtingų sąlygų ir tarptautinių aplinkybių, planų ir vizijų, kokia turėtų būti atkurta Lietuvos valstybė. Tai išskirtinės asmenybės – mūsų valstybės kūrėjai, ilgai ir kantriai dirbę nepriklausomos Lietuvos labui Rusijos imperijos priespaudos metais ir vokiečių okupuotoje Lietuvoje bei užsienyje, daugybė jų susitikimų, slaptų pasitarimų, konferencijų, šūsnys priimtų rezoliucijų ir nutarimų, kurie plačiajai visuomenei mažai žinomi, tačiau yra įdomūs ir svarbūs.

Šv. Sosto ir lietuvių kunigų indėlis, siekiant Lietuvos valstybingumo, kova dėl lietuvio vyskupo paskyrimo Vilniuje, laikinosios Lietuvos Konstitucijos sukūrimas, pirmosios vyriausybės sudarymas, kariuomenės kūrimas, pastangos vėl atidaryti Vilniaus Universitetą  – tai tik dalis dokumentinio filmų ciklo „Šiandien prieš 100 metų” naujajame LRT sezone temų, į kurias žvelgiama prof. Liudo Mažylio ir to meto įvykius tyrinėjusių istorikų akimis.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe
Paskutinės laidos
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...