captcha

Jūsų klausimas priimtas

Dokumentinio kino vakaras: „Aušvico specialioji komanda – gyvieji numirėliai“ (Sonderkommando – The Living Dead of Auschwitz)

Industrinė žudymo mašina Aušvice ir kitose nacių koncentracijos stovyklose Antrojo pasaulinio karo metais nebūtų galėjusi funkcionuoti be specialių komandų. Šie būriai buvo sudaromi iš jaunų, stiprių vyrų, atrinktų iš atvykstančių kalinių. Visi jie buvo žydai.   

Industrinė žudymo mašina Aušvice ir kitose nacių koncentracijos stovyklose Antrojo pasaulinio karo metais nebūtų galėjusi funkcionuoti be specialių komandų. Šie būriai buvo sudaromi iš jaunų, stiprių vyrų, atrinktų iš atvykstančių kalinių. Visi jie buvo žydai. Atrinktieji buvo verčiami vykdyti baisią užduotį – užtikrinti, kad sunaikinti dujų kamerose atvežtos aukos nieko neįtardamos eitų į mirtį. Kai mirtini nuodai atlikdavo savo darbą, būrio nariai išnešdavo savo brolių žydų kūnus, išlupdavo auksinius dantis ir palikdavo aukas sudeginti krematoriume.

Pirmą kartą televizijoje vienas iš paskutiniųjų gyvų Aušvico specialiosios grupės narių Henrykas Mandelbaumas išsamiai ir detaliai pasakoja apie kasdienybę ir siaubingą veiklą, kuria buvo priverstas užsiimti Aušvico krematoriumuose.

Nufilmuotas tarp sniegu padengtų Aušvico-Birkenau griuvėsių, šis sukrečiantis filmas paremtas mažai ar iš viso nerodyta archyvine medžiaga, sukurta išvadavusios Raudonosios Armijos.  Mandelbaumas mirė netrukus po interviu, tačiau jo šiurpus ir jaudinantis liudijimas leidžia mums geriau suprasti naikinimo proceso vyksmą ir barbariškumą. Jis taip pat padeda suprasti moralinę dilemą, su kuria susidurdavo specialieji būriai, išgirdę kraupų pasirinkimą dėtis prie proceso arba patiems patekti į dujų kamerą. Vidutiniškai grupės nario gyvenimas Aušvice trukdavo apie 30 dienų, paskui jie būdavo nužudomi ir pakeičiami nauja darbo jėga iš naujo traukinio sąstato.

Nestebina, kad specialiosios komandos sunkius laikus išgyveno ir pokario metais. Išvadavus stovyklas, išvengusieji SS kulkų buvo persekiojami sąjungininkų ir stovyklų aukų, šie  kaltino juos bendradarbiavus su naciais. Tačiau tiesa kur kas sudėtingesnė. Be abejo, tie apie du šimtus išgyvenusiųjų nesiskelbė ir retai prabildavo apie tuos traumuojančius įvykius. Dėl to Mandelbaumo pasakojimas tampa svarbiu ir ilgalaikiu dokumentu, neginčijamu siaubingų įvykių, kurie vyko prieš 65 metus liūdnai pagarsėjusiose Vokietijos ir Rytų Europos naikinimo stovyklose, liudijimu.   

Dokumentinis filmas

Didžioji Britanija

2010 m.

Rež. Pavel Drazan 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...