captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Tapatybė.LT”: lietuvybės puoselėtojai Vašingtone ir Niujorke

Niujorko šeštojoje aveniu esančio, 420-tu numeriu pažymėto namo sienoje galima perskaityti užrašą lietuvių kalba: „Susivienijimas lietuvių Amerikoje, įkurtas 1886 metais”. Susivienijimą įsteigė įvairių pažiūrų ir įsitikinimų lietuviai, susijungę bendram tikslui – puoselėti lietuvybę.  

Niujorko šeštojoje aveniu esančio, 420-tu numeriu pažymėto namo sienoje galima perskaityti užrašą lietuvių kalba: „Susivienijimas lietuvių Amerikoje, įkurtas 1886 metais”. Susivienijimą įsteigė įvairių pažiūrų ir įsitikinimų lietuviai, susijungę bendram tikslui – puoselėti lietuvybę.

Šiandien prieš 128 metus įkurtos organizacijos pastate veikia ir Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas Niujorke, atsakingas ne tik už viename didžiausių pasaulio miestų gyvenančius tautiečius, bet ir atstovaujantis dar 22-ose Amerikos valstijose gyvenančių lietuvių interesams.

Laidos „Tapatybė.LT” kūrėjus pasitikęs generalinis konsulas Valdemaras Sarapinas pasakojo, kad konsulato užduotis yra ne tik padėti Amerikoje gyvenantiems lietuviams išspręsti pilietybės, pasų keitimo, pensijų bei kitus svarbius reikalus, tačiau rūpintis ir kultūriniais renginiais, turizmo plėtra, ekonomika bei investicijų pritraukimu.

V. Sarapinas pastebi, kad dauguma Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančių lietuvių greičiausiai į tėvynę jau nebesugrįš, tačiau tuo pačiu jis regi daug teigiamų pavyzdžių, kai dedamos nuoširdžios pastangos nepamiršti savo lietuviškų šaknų.

„Praėjusiais metais į Naujajame Džersyje vykusias Jonines suvažiavo lietuviai ir iš kitų valstijų. Jeigu būtumėte matę, koks ten renginys buvo! Su spektakliais, su gyvais arkliais, su vaidilutėmis, su pastatyta Gedimino pilimi, su deklamuojamomis eilėmis, humoru, ašaromis. Nuostabu! Aš Lietuvoje tokių Joninių nesu matęs“,  – jaunosios Amerikos lietuvių kartos atstovų surengta švente džiaugiasi V. Sarapinas.

Ketvirtus metus konsulo Niujorke pareigas einantis Valdemaras neslepia savo vidinės motyvacijos – jam labai svarbus lietuvybės išsaugojimas Amerikoje.

JAV lietuvių bendruomenės Niujorko apygardos pirmininkas – jaunas finansininkas Algirdas Grybas – prisimena, jog tik apsigyvenęs Niujorke, iš karto ėmėsi bendruomeninės veiklos. Netrukus Niujorko lietuviai galėjo įvertinti jauno vyro indėlį – Algirdo sukurtas internetinis portalas labai greitai tapo pagrindine ryšio priemone tarp vietinių lietuvių.

„Nors svarbiausia lietuvių bendruomenei yra kultūrinis bei istorinis palikimas, tai toli gražu nėra vienintelė sritis, kurioje lietuvių bendruomenė gali būti aktyvi. Mes turime labai daug lietuvių, kurie dirba profesinėse srityse ir jų tarpusavio bendravimas gali būti labai naudingas ir jiems patiems, ir Lietuvai, ir apskritai visai pasaulio lietuvių bendruomenei. Tad mūsų organizacija galėtų būti vienas iš kertinių vienetų, kuris skatintų tokias profesines diskusijas, susitikimus. Tuo tikslu šių metų pradžioje pradėjome kaupti individualių asmenų, dirbančių profesinėse srityse Niujorko valstijoje, kontaktinę duomenų bazę. Norime išsiaiškinti, kokiose srityse lietuviai veikia, ir tada dar labiau skatinti profesionalų susitikimus bei diskusijas jiems įdomiomis temomis”, – planais dalinasi A. Grybas.

Lietuvių bendruomenės Niujorko apygardos pirmininkas lietuvius vadina unikalia tauta: „Išeikite čia, Niujorke, į gatvę. Kiekvienas šneka angliškai, kas antras šneka ispaniškai, kas dešimtas šneka rusiškai, prancūziškai, vokiškai. O lietuviškai šneka vienetai. Visame pasaulyje lietuviškai šneka trys ar keturi milijonai žmonių. Tai yra unikalus privalumas, unikali savybė, kurią lemta turėti tik mums, užaugusiems lietuviškose šeimose, atradusiems šią fantastišką kultūrą, fantastišką istoriją turinčią šalį. Ir tik nuo mūsų priklauso, kaip mes ją branginsime ir kaip mes ją vystysime.”

Kita šio šeštadienio laidos „Tapatybė.LT” tema:

Balandžio 29 dieną Vašingtone paminėta svarbi data – nepertraukto Lietuvos diplomatinio atstovavimo istoriniame ambasados pastate 16-oje gatvėje 90-ies metų jubiliejus. Ši ambasada yra ne tik pati seniausia Lietuvos diplomatų darbo vieta užsienyje, bet ir Lietuvos laisvės simbolis, padėjęs visiems lietuviams išsaugoti nepriklausomybės troškimą ir išgyventi penkiasdešimt sovietinės okupacijos metų iki Lietuvos valstybės atkūrimo. Ambasada pelnytai laikoma Lietuvos valstybingumo, jos diplomatinės tarnybos tęstinumo simboliu.

Lietuvos Respublikos ambasadorius JAV Žygimantas Pavilionis su laidos „Tapatybė.LT” kūrėjais pasidalins savo įžvalgomis apie lietuvybės išsaugojimo paslaptį.

„Tapatybė.LT” – šį šeštadienį per LRT Lituanicą 23:15 val. Lietuvos laiku. Laidą tiesiogiai galima matyti ir portale LRT.lt.

Projektas „Tapatybė.LT” iš dalies finansuojamas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos lėšomis.

Laidos anonsą galima matyti https://www.youtube.com/watch?v=-3Kk9saNkPQ

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...