captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Emigrantai“: Dunganonas Šiaurės Airijoje – lietuvaičių pamėgtas fabrikų kraštas

Darbštūs, veiklūs, stiprūs, greitai prisitaikantys ir besimokantys – tai savybės, kuriomis neretai lietuvaičiai didžiuojasi bei jaučiasi pranašesniais lygindamiesi su kitomis tautybėmis.  
Orijus Gasanovas.
Orijus Gasanovas.

Darbštūs, veiklūs, stiprūs, greitai prisitaikantys ir besimokantys – tai savybės, kuriomis neretai lietuvaičiai didžiuojasi bei jaučiasi pranašesniais lygindamiesi su kitomis tautybėmis. Tačiau būtent tos kitos tautybės linksniuoja lietuvius kaip agresyvius ir pavojingus kaimynus, kurių ypač vertėtų vengti pastariesiems padauginus alkoholio... Šio antradienio socialinės dokumentikos laida „Emigrantai“ pasakos apie lietuvaičių gyvenimo ypatumus Šiaurės Airijoje.

Dunganonas – pramoninis fabrikų miestelis pietinėjė Šiaurės Airijoje. Čia gyvena apie 20 tūkstančių žmonių, iš jų – daugiau kaip 2 tūkstančiai lietuvaičių. Laidos vedėjas Orijus Gasanovas kalbėsis su Lina Zeimiene. Šešiasdešimtmetė moteris šiame mieste gyvena jau dešimt metų. Lietuvoje moteris dirbo istorijos mokytoja. Vos atvykus Lina įsidarbino senelių prižiūrėtoja, o dabar yra projektų vystytoja vietiniame Migrantų paramos centre. Būtent į šią įstaigą prašyti pagalbos kone kasdien užsuka lietuvaičiai.

Lina teigia, kad emigrantai vis dar plūsta į miestelį. Dunganonas yra perspektyvus kraštas norintiems dirbti fabrike. Pagrindinis ir kone vienintelis kriterijus – anglų kalbos mokėjimas. Vietiniai miesto gyventojai imigrantų nemėgsta, vyrauja nuomonė, jog šie išgraibsto jų darbus.

Būti lietuviu Dunganone taip pat nelengva, ypač po skaudžiai pagarsėjusio įvykio, kuris amžiams suteršė lietuvių vardą. Prieš keletą metų gatvėje buvo rastas mirtinai sužalotas vietinins jaunas verslininkas. Žmogžudyste buvo apkaltinti du lietuviai. Nuo to laiko lietuvis tapo keiksmažodžiu. Apsilankius bare ir pateikus savo lietuviškos tapatybės dokumentą – kaip mat būsite išprašytas. Lietuvaičių pavardės nuolatos mirguliuoja vietinėje kriminalinėje spaudoje...

Tačiau Lietuvos emigrantai dar sugeba įžvelgti gerųjų Dunganono pusių. Geras atlyginimas, puikios socialinės garantijos, gera sveikatos apsaugos sistema ir didelės pašalpos. Tačiau Lina priduria, jog pašalpas valstybė moka tik dėl svarios priežasties.

Lina su savo bendramintėmis puoselėja lietuviškumą Dunganone. Šeštadieniais jos rengia kalbų mokyklėlę, vaikams veda pamokėlės gimtąja kalba. Jos glaudžiai bendrauja su vaikų šeimomis, kartu rengia įvairiausias šventės ir stengiasi palaikyti bendruomenišką gyvenimą.

„Emigrantai“ – antradienį 19:30 val. per LRT televiziją. Reportažus rengė Orijus Gasanovas ir Akvilė Kavaliauskaitė. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...