captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Istorijos detektyvai“: Algirdo sudeginimo mįslės bei 1863 metų sukilimo didvyriai

Laidos vedėjas Virginijus Savukynas.
Laidos vedėjas Virginijus Savukynas.

Ar galime nustyti vietą, kur buvo sudegintas Lietuvos didysis kunigaikštis Algirdas? Ar tikrai 1863 metų sukilimas nutolęs nuo mūsų – ką iki šiol mena sukilėlių provaikaičiai? Šios temos bus nagrinėjamos Virginijaus Savukyno laidoje „Istorijos detektyvai“ šį šeštadienį 15.00 val. per LRT televiziją.

Kartu su archeologu Vykintu Vaitkevičiumi Virginijus Savukynas ieškos Algirdo sudeginimo vietos. Užuomina paieškoms prieš daug šimtmečių paliko Janas Dlugoszas: „Pagal tokį pat paprotį ir Gedimino sūnus Algirdas, Lietuvos didysis kunigaikštis, Lenkijos karaliaus Vladislovo tėvas, kuris pagoniškoj klaidatikystėje likimo užkluptas žuvo Kukovaičio miške, netoli Maišiagalos pilies ir gyvenvietės, buvo sudegintas kartu su puikiausiu žirgu, uždengtu perlais ir brangakmeniais atausta gūnia, apvilktas aukso apvadais žėrinčiu purpuriniu drabužiu, paauksuotu sidabro diržu perjuostu apsiaustu“. Ar pavyks surasti tą konkrečią vietą? Kaip ji atrodo šiandien?

1863 metų sukilėlių provaikaičius kalbins Aurelija Savickienė. Kokius prisiminus apie savo protėvius didvyrius išlaikė jų šeimos? Kokias relikvijas perduodavo iš kartos į kartą?

„Šiandien svarsto, kad geriau atsiklaupti, bet gauti didelį kąsnį, tada galvojo kitaip: geriau numirti, bet išlikti doram. Be to, tais laikais, kai ėjo bajorai, jie galvojo, kad jei jie blogai elgsis, jie neš nešlovą savo ateinačiom kartom. Bajorija galbūt yra ir atgyvena, bet jie puoselėjo atmintį. Žmogus, žiūrėdamas į praeitį, buvo priverstas rūpintis ateitimi. Ir jo poelgius įrėmindavo praeitis ir ateitis. Šiandien žmogus galvoja, kad po manęs nors ir tvanas.O žmogus, kuris žino, kad už jo stovi kartos, ir jei jis suterš vardą, tai ir jo kartos turės plauti tą vardą, visiškai kitaip elgiasi nei šiandieniniai mūsų politikai, kurie bėgioja iš vienos stovyklos į kitą“, – sako sukilimo didvyrio provaikaitis Ramūnas Bogdanas.

„Istorijos detektyvai“ – šeštadienį 15.00 val. per LRT televiziją.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...