captcha

Jūsų klausimas priimtas

Dokumentinio kino vakare – „Chodorkovskis“ (Khodorkovsky)

Kas toks iš tikrųjų buvo „Jukos“ šefas Michailas Chodorkovskis? Idealistiškai mąstantis socialistas? Kapitalistas, bandantis vykdyti nepriklausomą politiką? O gal tiesiog eilinis nusikaltėlis? Filme bandoma objektyviai parodyti šios kontroversiškos asmenybės, kuri kelia tarptautinį susidomėjimą ir emocijas, portretą.   

Kas toks iš tikrųjų buvo „Jukos“ šefas Michailas Chodorkovskis? Idealistiškai mąstantis socialistas? Kapitalistas, bandantis vykdyti nepriklausomą politiką? O gal tiesiog eilinis nusikaltėlis? Filme bandoma objektyviai parodyti šios kontroversiškos asmenybės, kuri kelia tarptautinį susidomėjimą ir emocijas, portretą. „Iš Chodorkovskio nenorėjau daryti nei velnio, nei šventojo. Stengiausi parodyti įvairiapusį šio žmogaus paveikslą“, – kalbėjo režisierius šių metų tarptautiniame Berlyno kino festivalyje. Čia jo filmas demonstruotas dokumentinių filmų programoje. Filmas apie Chodorkovskį pelnė „Amnesty“ ir „Millennium“  apdovanojimus.

Michailas Chodorkovskis –  garsus rusų verslininkas, 2004 m. pripažintas turtingiausiu Rusijos žmogumi ir šešioliktu tarp pasaulio turtingųjų. Įkūrė Jaunimo mokslinės-techninės kūrybos centrą, atgaivino bankrutuojantį banką, pavadinęs jį „Menatep“, buvo kuro ir energetikos viceministru, valstybinės akcinės bendrovės „Jukos“ savininku. Planavo sukurti didžiulį energetikos koncerną, kuris turėjo tapti ketvirta pagal dydį privačia naftos įmone pasaulyje. Bet sumanymas liko įgyvendintas.

Chodorkovskis daugybę kartų kritikavo Vladimiro Putino politiką. 2003 m. rudenį verslininkas buvo apkaltintas sukčiavimu privatizuojant įmones, o vėliau ir suimtas. 2005 m. Maskvos teismas jį nuteisė  devynerius metus kalėti. Iš pradžių jis buvo ištremtas į Sibirą, Krasnokamensko miestą, o 2009-aisiais pervežtas į Maskvą, kur laukė naujas teismo procesas.

Buvusio rusų oligarcho portretas filme kuriamas iš pokalbių su jo buvusiais bendradarbiais, šeimos nariais, remiantis žinomų užsienio ir rusų politikų nuomonėmis. Panaudoti įvairių žiniasklaidos priemonių reportažai, iš kalėjimo siųsti Chodorkovskio laiškai. Teismo salėje filmo autoriui su buvusiu verslininku pavyko padaryti kelių minučių interviu. „Mes labai nustebom, kai teisėjas sutiko dėl

interviu. Gal dėl to, kad nebuvo gavęs jokių instrukcijų“, – kalbėjo režisierius.

Filmas buvo kuriamas nuo 2005 m., o premjera įvyko praėjus vos kelioms savaitėms, kai Chodorkovskis su savo verslo partneriu buvo nuteisti trylikai su puse metų už tariamą pinigų plovimą.

Žmogaus teisių gynėjai mano, kad visi šie procesai – Kremliaus kerštas už nepriklausomą  Michailo Chodorkovskio politiką. Režisierius prisipažino, kad kurdamas šį filmą nuolat jautė baimę. „Iš pradžių niekas nenorėjo su manim šnekėtis. Vis girdėjau klausimus: kas jums už tai moka?“ 

Dokumentinis filmas

Vokietija

2011

Režisierius: Cyril Tuschi 

 Khodorkovsky
(2011) on IMDb

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...