captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: Malgužių dvaras

Joniškio rajonas, Kriūkų seniūnija. Beveik pasienyje su Latvija – Malgužių dvaro sodyba.
Malgužių dvaro sodybos svirnas.
Malgužių dvaro sodybos svirnas.

Dvaro įkūrėjai – turtinga ir įtakinga Tyzenhauzų šeima – grafai, kilę iš dabartinės Latvijos. Malgužių ir kitus aplinkinius dvarus valdė penkios Tyzenhauzų kartos. Po Tyzenhauzų dvarą valdė Miunsteriai, po jų – Kaizerlingų giminė, penkios įtakingos giminės kartos.

Deja, šiandien matome tik nedidelį kalnelį, kuris byloja apie čia ne taip seniai dar stovėjusį Ponų namą, kuris buvo nugriautas praėjusio amžiaus aštuoniasdešimtaisiais metais. Iš puošnaus medinio klasicistinio rūmo likę tik rūsiai, tačiau vietiniai dar mena čia gyvenę. Ponų namą vadino Pilimi. Istorijos išbandymus atlaikė tik akmens mūro svirnas, iš kitų ūkinių pastatų belikę tik griuvėsiai.

Tačiau Malgužius valdę Kaizerlingai turbūt nebuvo itin geri ūkininkai, nes laikui bėgant dvaro valda mažėjo. Grafus Kaizerlingus labiau domino kultūros ir lavinimosi reikalai. Dvare buvo sukaupta turtinga biblioteka ir meno vertybių kolekcija, gal net vertingesnės už žemiškuosius turtus. Polinkį kolekcionuoti iš Prūsijoje, tėvoniniame Rautenburgo dvare (dabartiniame Kaliningrado Malinovkos mieste) gyvenusių Kaizerlingų, paveldėjo kelios kartos.

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– lapkričio 18 d., sekmadienį, 10.30 val. per LRT PLIUS.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...