captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Nacionalinė paieškų tarnyba”

Karo, pokario, gūdaus sovietmečio laikai. Ir štai visame tame fone – dramatiški, kupini savų skaudulių, gaubiami savų paslapčių ir baimių gyvų žmonių, ištisų šeimų likimai.
Laidos vedėja Palmira Galkontaitė.
Laidos vedėja Palmira Galkontaitė.

Karo, pokario, gūdaus sovietmečio laikai. Ir štai visame tame fone – dramatiški, kupini savų skaudulių, gaubiami savų paslapčių ir baimių gyvų žmonių, ištisų šeimų likimai.

Pirmasis pagalbos prašymas atkeliavo iš Rusijos. Ne taip seniai Rostovo prie Dono II pasaulinio karo aukų kapaviečių tvarkytojai aptiko kapavietę, kurioje palaidota Bronislava Volkovnicka ar Vilkoricka, Dovydo dukra, gimusi 1924-aisias Lietuvoje. Bronislavos mirties liudijime nurodoma, kad jos tėvas Dovydas Volkovnickis ar Vilkorickis gyveno Vilniaus rajone, ir kad Bronislava mirė vienoje Rostovo srities karo ligoninėje 1943-iaisiais.

Gal Lietuvoje tebėra gyvų Volkovnickių ar Vilkorickių šeimos palikuonių, gal jiems tebėra svarbu, kur žuvo, kur atgulė amžino poilsio jų giminaitė Bronislava?

Kitas paieškų prašymas taip pat grąžina mus į kasdienės baimės bei kasdienės rizikos būti sunaikintam persmelktus karo laikus. Čia, Lietuvoje, Vilkaviškio apylinkėse. Kuomet kadaise stambus Suvalkijos ūkininkas Andrius Gavėnas, savo sodyboje Juozūniškės kaime slapstė žydų tautybės žmones. Ar yra šiandien gyvų jo palikuonių?

Na o prieš kelias savaites vienoje laidoje pasakojome apie Lietuvos laisvės gynėjo, partizano Prano Grauslio,  skirtinguose šaltiniuose minimo Kardo ar Ūsoriaus slapyvardžiu, tragišką artimųjų likimą.

Tąsyk, narpliodami šios šeimos istoriją, netikėtai aptikome ir kito garsaus rezistento, tuo pačiu vardu ir ta pačia pavarde,  Prano Grauslio - Pavasario,  artimųjų pėdsakus. Iki mūsų tyrimo manyta, kad šio legendinio partizano giminių nelikę. Mes juos radome. O kai pašnekinome, paaiškėjo ir tai, kodėl jie šitiek metų tylėjo, kodėl buvo linkę nuslėpti ir giliai praeityje palaidoti tiesą apie savo kilmę? Kas pokariu Pavasariui pasitraukus į mišką, nutiko jo šeimai?

Laidos pabaigoje – smagi istorija apie sovietinės armijos atsargos pulkininko pažintį su šauktiniais iš Lietuvos vienoje Moldovos komendatūroje.

Nacionalinė paieškų tarnyba, penktadienį, 18.30 val.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close