captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: Veliuonos dvaras

Legendomis apipinta ir jau XIV a. pradžios istoriniuose šaltiniuose minima Veliuona, čia kovose su kryžiuočiais žuvo Lietuvos Didysis kunigaikštis Gediminas. Didingą praeitį ir čia buvusį didžiojo kunigaikščio dvarą iki šių dienų mena įspūdinga piliakalnių su papiliais grandinė. 
Veliuonos dvaras.
Veliuonos dvaras.

Šįkart mus domina vėlesni laikai – į šiaurę nuo piliakalnių XIX a. pradžioje iškilęs dvaras – vienas iš solidžiausių klasicistinių medinių Lietuvos dvarų, su jį supančiu parku. Grožimės dvaro rūmus puošiančiu iškeltu portiku su mezoninu, su keturiomis aukštomis dorėninio orderio kolonomis, trikampiu frontonu, dekoruotu dantukais, su pusapskričiu švieslangiu. Žemesnis portikas puošia dvaro rūmų pietrytinį fasadą, kurio cokolinėje dalyje yra išlikęs įėjimas į rūsius, manoma, kad šios skliautuotos erdvės yra pati seniausia rūmų dalis. Vėliau prie klasicistinių pailgo stačiakampio plano rūmų buvo pristatytas mūrinis priestatas.Mykolo Zaleskio statytą dvarą paveldėjo sūnus Zenonas, vėliau jo sūnus Gabrielius. XX a. pradžioje dvarą įsigijo bajorai Vakseliai.  

Sovietiniais metais rūmai perdaryti į mokyklą. Apie reprezentacinių rūmų buvusią prabangą liudija sienine tapyba dekoruota Mėlynoji salė. Manoma, kad interjero kūrimą paveikė Prančiškus Andriolis, kurio sūnus taip pat žymus dailininkas Mykolas Elvyras Andriolis visą gyvenimą bičiuliavosi su savo mokytoju, Kaišiadorių r. buvusio Kasčiukiškių dvaro savininku dailininku Antanu Zaleskiu, kurio dukra Juzefa buvo ištekėjusi už Veliuonos dvaro savininko Gabrieliaus Zaleskio. Dailininkai Antanas Zaleskis ir jo mokinys bei bičiulis Mykolas Elvyras Andriolis buvo ir 1863 m. sukilimo dalyviai.

„Atspindžiai“– lapkričio 11 d., sekmadienį, 10.30 val. per LRT PLIUS.

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...