captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: Siesikų pilis ir Užpalių tradicijos

Siesikų pilies 20 metų restauravimo istorija ir renesansinis grožis. Užpalių – Lietuvos mažosios kultūros sostinės – tradicijos.  
Siesikų pilis. wikipedia.org nuotr.
Siesikų pilis. wikipedia.org nuotr.

Ukmergės rajonas, Siesikai. Viena iš gražiausių atsiveriančių miestelio panoramų – kitoje ežero pusėje dar XVI a. statytas dvaras, dažniau vadinamas tiesiog Siesikų pilimi. Jau apie 20 metų vyksta restauravimo darbai.

Dvaro teritorijoje pilį juosia atkurtos fosos. Seniau už vandens griovių, kurių krantai apsodinti plačialapiais šaukščiais, buvo ūkinė dalis. Iš viso būta apie 30 pastatų. Žinoma, labiausiai visus domina dvaro rūmas, kuris yra tarytum gynybai įtvirtinta pilis. Renesansinius dvaro rūmus pastatė Gabrielius Daumantas-Siesickis.  Siesikų pilis ne kartą buvo perstatoma. Iki šių dienų pastato kampuose išliko du bokšteliai: cilindrinis, skirtas taip pat ir gynybai; ir vėlesnės statybos kvadratinis – jame iš pradžių buvo iždas, vėliau pritaikytas daboklei. Antrajame aukšte buvo dvarininkų miegamasis, iš kurio išėjus į medinę galeriją, galima pasižvalgyti po apylinkes. Siesikų pilies apatinio aukšto langai mažesni už antrojo aukšto, kuriame buvo reprezentacinė menė ir dvarininkų gyvenamieji kambariai. Pirmajame aukšte buvo virtuvė. Restauruojant renesansinę pilį, aptikti ir atkurti ugniakurai. Šiandien virtuvė yra švari, apetitą kelia net jos estetinis vaizdas. Atkurtos grindų plytelės. Virtuvėje jos paprastesnės, tačiau Siesikų pilyje aptikta net už Valdovų rūmų turtingesnė jų kolekcija. Ūkinėse pirmojo aukšto erdvėse taip pat buvo dvaro kanceliarija ir ledainė. Pačios puošniausios Siesikų pilies erdvės yra antrajame aukšte, čia dar vyksta restauravimo darbai. Reprezentacinė menė sovietmečiu buvo atskirta pertvaromis, kurias išardžius, aptikta unikali sieninė tapyba. Restauruojant Siesikų pilį, prabėgo beveik 20 metų, o jos valdytojas Audrys Matulaitis sako, kad ir šiandien lenkia galvą prieš renesanso grožį ir idėjas.

Užpalių – Lietuvos mažosios kultūros sostinės – tradicijos: Šventosios upe plukdomi sieliai, atgaivinta naktigonės tradicija, išradingai minimas atkurtos valstybės šimtmetis.

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– gegužės 22 d., antradienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...