captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: buvusio „Hermio banko“ ir legendinės aludės „Tauro ragas“ likimas

Kaip investuotojų planai keičia paveldą?
Legendinė aludė „Tauro ragas“.
Legendinė aludė „Tauro ragas“.

Vilniaus centras. Bene sparčiausiai atsinaujinantis Naujamiestis, Jasinskio ir Kudirkos gatvių sąnkryža. Jau daugelį metų čia stūkso nugyventa buvusi legendinė aludė „Tauro ragas“, neturinti jokių galimybių išlikti. Sovietmečiu 1974 m. statinys iškilo istorinėje vietoje. Šalia esanti alaus gamykla „Tauras“ buvo įkurta nacionalizuotuose pastatuose, kurie įtraukti į Kultūros vertybių registrą kaip Šopeno alaus daryklos statinių kompleksas. Aplink Aludarių ir Pakalnės gatveles esanti beveik dviejų hektarų teritorija netrukus pasikeis, čia iškils daugiabučiai, biurai ir viešbutis buvusios legendinės aludės „Tauro ragas“ vietoje. Belieka įamžinti istoriją. Aludės architektas prof. Algimantas Mačiulis sako, kad iš pradžių buvo ketinta statyti kuklų paviljoną. Beveik pusantro tūkstančio kvadratinių metrų ploto aludė suprojektuota tuo metu pasaulyje madingo, vadinamojo brutalizmo, stiliaus. Pastato interjerui architektas Eugenijus Gūzas specialiai suprojektavo baldus. Kaip simbolis šalia aludės iškilo Tauro skulpūra – monumentalisto Stepono Šarapovo kūrinys. „Tauro ragas“ tapo sovietmečio fenomenu, garsas apie kurį neišblėsęs iki šių dienų.

Jogailos gatvė Vilniuje. Buvęs banko „Hermio“ pastatas – vienas ryškiausių XX a. paskutiniojo dešimtmečio postmodernizmo architektūros pavyzdžių Vilniuje, jau tapęs chrestomatiniu.  Žinomų architektų dueto – Kęstučio Pempės ir Gyčio Ramunio – darbas iškilo tuščioje vietoje tarp istorinių pastatų. Anot architektūros tyrėjų, pastato postmodernistinis stilius interpretuotas tarsi su lengva ironija. Šiandien nestebina pastatuose naudojamas stiklas, tuo metu tai buvo naujovė. Anot menotyrininkų, monumentali vidinė laiptinė savo formomis primena modernistinius tarpukario balkonus. Banko pavadinimą pastate turėjo išryškinti graikų dievo Hermio skulptūra. Sumanymas liko neįgyvendintas.

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– balandžio 24 d., antradienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.


Nuo buvusio banko projektavimo prabėgo 25 metai. Lietuvos architektų sąjunga susirūpino, kad pastatas būtų įtrauktas į Kultūros vertybių registrą ir praėjusių metų pabaigoje dėl to kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą. Pastatą paskelbus paveldo vertybe, dabartiniai savininkai šį sprendimą apskundė. Pastato laukia rekonstrukcija, buvusio banko erdvės bus transformuotos į administracinės paskirties. Architektas Kęstutis Pempė sako, kad rekonstruojant pastatą, galėtų būti išsaugotas kampinis fasadas, eksponuojant buvusį tūrį. Taip pat galėtų būti išsaugota viena vertingiausių postmodernistinio pastato savybių – buvusi laiptinė su balkonėliais.

Tikimės, kad nors ir rekonstruotas, vienas iš postmodernistinių šedevrų Lietuvoje išliks bent dalinai, kad pastato nelaukia toks pat kaip neseniai nuo žemės nušluoto, daug diskusijų sukėlusio buvusio kelių policijos pastato Giraitės gatvėje, likimas. Abu pastatus projektavo Gytis Ramunis ir Kęstutis Pempė.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...