captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: Kidulių dvaras Šakių rajone

Persikėlus per Jurbarko tiltą, kitoje Nemuno pusėje – jau Šakių rajonas, Kidulių kaimas. Čia atvykome filmuoti gaivinamos dvaro sodybos, kurioje iki šių dienų išlikę per 20 pastatų. Deja, jie priklauso skirtingiems savininkams, keli – Šakių rajono savivaldybei.
Kidulių dvaro rūmai. wikipedia.org nuotr.
Kidulių dvaro rūmai. wikipedia.org nuotr.

Visi buvusio dvaro statiniai sumūryti iš raudonų plytų, iš tų pačių plytų sumaniai sukurtas dekoras. Plytos dvaro pastatams buvo degtos už kelių kilometrų esančioje vadinamojoje „plytinčioje“. Neseniai vietiniai aptiko degimo pakurą. Iki šiol yra išlikęs ir plytininko namelis.

Kol kas antram gyvenimui prikeltas tik vienas pastatas – dvaro rūmai – vieno aukšto su pusrūsiu, raudonų plytų, tinkuotas, su čerpių stogu – Vokietijos provincijos architektūrai būdingas pastatas. Vienas puošniausių akcentų –medžio ažūru dekoruotas priebutis. Priešais rūmus išlikęs parteris. Istorizmo laikotarpiu statyti rūmai pagrindiniu rytų fasadu atsukti į parką. Atkurti Kidulių dvaro rūmai jau spėjo tapti kultūros židiniu.

Deja, pro restauruotus Kidulių dvaro rūmų langus matyti nykstantys pastatai. Bendruomenės nariai svajoja, kad būtų išsaugota greta esanti oficina. Deja, šiandien tai daugiabutis, dalis butų yra privatūs, dalis priklauso savivaldybei.  Yra vilčių,  kad bus restauruotas prie pagrindinio kelio esantis svirnas. Kidulių dvaro sodybos gaivintojai sako, kad verta išsaugoti nors dalį pastatų.

Tai jau trečias (po Zyplių ir Gelgaudiškio) rajone pradėtas tvarkyti dvaras.

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“: balandžio 17 d., antradienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...