captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Mano tėviškė“: Tadas Ivanauskas ir Adomas Hrebnickas

Tado Ivanausko puoselėta Obelynė Kauno rajone. Ir Rojumi pavadintas Adomo Hrebnickio sodas Ignalinos rajone.
Tado Ivanausko puoselėta Obelynė Kauno rajone. Kauno r. muziejaus nuotr.
Tado Ivanausko puoselėta Obelynė Kauno rajone. Kauno r. muziejaus nuotr.

Kauno rajonas, Raudondvaris. Viena turtingiausių dendrologinių kolekcijų, gamtininko Tado Ivanausko įkurta Obelynėje, kai paskelbus nepriklausomybę grįžo gyventi ir dirbti į Lietuvą.

Tado Ivanausko tėvas taip pat buvo mokslininkas, inžinierius, kurio aistrą medžioklei paveldėjo ir sūnus. Tėvo kaupta kolekcija davė pradžią Kauno zoologijos muziejui. Iš tėviškės Lebiodkoje atkeliavo ir daug augalų.

Obelynė tapo tarpukario inteligentų susibūrimo vieta. Tado Ivanausko žmona Honorata ne tik puoselėjo gėlynus, buvo žinoma visuomenininkė. Nuo vaikystės kalbėjęs lenkiškai ir prancūziškai, Tadas Ivanauskas lietuviškai nemokėjo, bet laikė save lietuviu.

Mintis įkurti Tado Ivanausko memorialinę sodybą kilo Eleonorai Baltuškevičienei, kilusiai iš gretimo kaimo. Obelynėje ji jauna apsigyveno, kad talkintų dukros netekusiai ūkvedžio žmonai. Jos darbštumas neliko nepastebėtas, Tadas Ivanauskas Eleonorą įsidukrino.

Obelynė šiandien yra gamtos paminklas, tiesa, sukurtas žymiojo gamtininko Tado Ivanausko rankomis. 

Ignalinos rajonas. Netoli Dūkšto žalumoje skendi Rojaus kaimas, kurį taip pavadino čia apsigyvenęs Adomas Hrebnickis – Peterburgo miškų instituto profesorius, žymiausias to meto Lietuvos sodininkas - pomologas. Rojumi pavadintas žemės kampelis iki Adomo Hrebnickio buvo apleistas. Tarp žymiausių profesoriaus darbų – jo redaguotas ir paties iliustruotas „Vaisių atlasas“, kuriame aprašytos Kauno gubernijos veislės. Dabar retas susimąstome,  kai valgome ir šiandien mėgstamus obuolius – Beržuvėnų ananasą,  Lietuvos pepiną ir kitus – kad šias veisles išvedė profesorius Adomas Hrebnickis.

 

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Mano tėviškė“ – kovo 29 d., ketvirtadienį, 21.15 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close