captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“. Paveldo kolekcija

Meikštų dvare įkurtas priklausomybių reabilitacijos centras. Ir Salako miestelio pasididžiavimas – vietinių rankomis pastatyta šventovė
Meikštų dvaras.
Meikštų dvaras.

Ignalinos rajonas, Rimšės seniūnija. Beveik pasienyje su Baltarusija – neogotikinės pilies formų Meikštų dvaras.  Manoma, kad dvaro rūmai statyti pagal italų architekto projektą, įkvėptą Miramare pilies prie Triesto. Meikštų dvaras įamžintas ir dailininko Napoleono Ordos litografijoje, o rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo XVI a. Iš bajorų Naruševičių dvarą įsigijo Augustinas Vavžeckis. XVIII a. viduryje Meikštų dvaro savininkė Paulina Vavžecka ištekėjo už Mykolo Meištovičiaus, nuo to laiko dvaras priklausė jų palikuonims. Bolševikų kalėjime mirus Mykolui Meištovičiui, našlė ištekėjo už kavalerijos majoro Mykolo Šemioto, susilaukė dar keturių dukrų. Paskutinysis dvarą valdė Marijos Meištovič sūnus iš pirmosios santuokos Simonas, kuris ir pastatė neogotikinius rūmus.

Nykstančio Meikštų dvaro istorija buvo benueinanti užmarštin, tačiau ją prikėlė kaimo bibliotekos vadovė Jolanta Šalnienė, kartą sulaukusi netikėtų svečių – dvaran užsuko buvęs jo savininkas S. Meištovičius su sūnumis, šiandien gyvenantys Australijoje.

Iš istorinių nuotraukų ir buvusio dvaro savininkų pasakojimų galime rekonstruoti prabangų rūmų interjerą. Buvo daug įvairaus dydžio kambarių su puošniais baldais, gamintais Lenkijoje. Salone virš balto marmuro židinio – veidrodis raižytais paauksuotais rėmais. Šeimininkės Potockos biustas. Viename kambario kampe stovėjo didelis bronzinis laikrodis. Dvarą supo parkas, keliai buvo apsodinti topoliais, rūmų link vedė beržų ir liepų alėjos, supo karpytos gyvatvorės. Parke buvo nedidelė kūdra, apsodinta gluosniais svyruokliais ir grįsta akmenimis, arčiau rūmų – didelis tvenkinys. Netoli kaimo iki šių dienų išlikusios Meištovičių giminės kapinės.

Apie šimtą gyventojų turinčiame kaimelyje ir šiandien galime pamatyti Meikštų dvaro nykstančius akmens mūro pastatus. Vienas iš jų – turbūt buvusi oficina. Iš bibliotekininkės užrašytų paskutinio dvaro savininko atsiminimų sužinome ir apie jo likimą. Atėjus sovietams buvo ištremtas į Sibirą, kaip lenkas amnestuotas, tarnavo Lenkijos kariuomenėje lakūnu, po tarnybos studijavo technikos statybą, emigravo Australijon, tapo stambios statybų įmonės valdytoju. 

Šiandien Meikštų dvare įkurtas vienas didžiausių Lietuvoje priklausomybių reabilitacijos centras. Iki tol dvaras buvo apleistas, avarinės būklės. Kad galėtų išlaikyti dvarą, dabartinis savininkas Mindaugas Survilas į nuošalią vietą perkėlė ir savo protėvių žemes. Meikštų dvare įkurtas priklausomybių reabilitacijos centras buvo vienas tarp pirmųjų tokio pobūdžio viešųjų įstaigų Lietuvoje. Čia nuolat gydosi apie keturiasdešimt žmonių, turinčių priklausomybę nuo narkotikų, alkoholio ar vaistų, gyvena pagal griežtas vadinamąsias „dvaro taisykles“. Nors prieš įkuriant priklausomybių reabilitacijos centrą, teko įtikinėti kaimo bendruomenę, šiandien Meikštų dvaras yra neatsiejama jos dalis. Reabilitacijos centrą vietiniai vadina tiesiog  „Meikštų dvaru”.

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– kovo 27 d., antradienį, 20.45 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close