captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: istorinių varpų paieškos

Pabaisko, Šešuolių ir Ramygalos bažnyčiose slypinčios paveldo vertybės, atrastos su dailės istoriku, mokslų daktaru Gintautu Žalėnu.
wikipedia.org nuotr.
wikipedia.org nuotr.

Ukmergės rajonas. Miestelis žinomas kaip istorinio Pabaisko mūšio vieta. Tačiau šįkart mus domina šalia klasicistinės bažnytėlės esanti akmens mūro varpinė. Visas sakralinis ansamblis yra XIX a., tačiau ieškome kur kas ankstyvesnio laikmečio reliktų – istorinių varpų.

Galbūt apie XVI a. unikalų varpą ir toliau būtume nieko nežinoję, jei ne dailės istoriko Gintauto Žalėno tyrimai. Jis yra parašęs disertaciją apie istorinius varpus. Anot mokslininko, varpai yra nepelnytai pamiršta sakralinio paveldo vertybė.

Šešuoliai. Prieš mūsų akis – medinė, aštuoniolikto amžiaus viduryje statyta bažnytėlė. Varpinė šalia Šešuolių bažnyčios taip pat saugo unikalų XV a. antros pusės istorinį varpą. Virš varpo karūnos pritvirtintas dar vieną įdomus paveldo objektas – saliutinė patrankėlė.

Panevėžio rajone, Ramygaloje, neogotikinės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios bokštas saugo galingą 1522 m. nulietą  varpą, kuris į Ramygalą atkeliavo iš Karaliaučiaus. 

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– kovo 20 d., antradienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...