captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Mano tėviškė“: Jonas Biliūnas

Jautriojo humanisto tėviškė Anykščių rajone, Niūronių kaime.
Jono Biliūno muziejus Niūronyse<br> rašytojo gimtajame name.
Jono Biliūno muziejus Niūronyse
rašytojo gimtajame name.

Anykščių rajone Niūronių kaime yra vienkiemis, kuriame gimė vienas pirmųjų lietuvių rašytojų psichologų, jautrusis klasikas Jonas Biliūnas. Pagrandukas Joniukas gimė silpnas, anksti mirė abu jo tėvai. Atsisakęs tapti kunigu, neteko brolių paramos.

Jono Biliūno gyvenimas turi panašumo su Povilo Višinskio – abu siekė mokslų, buvo valstiečių vaikai, abu daraktoriavo kad užsidirbtų. Buvo draugai, bendradarbiavo lietuviškoje spaudoje. Tiesa, priklausė skirtingoms partijoms, bet tai visai netrukdė. Povilas buvo demokratas,  Jonas – socialdemokratas.  Tačiau vėliau Biliūnas nusisuka nuo politikos, paniro kūrybon.

Grįžęs į Lietuvą, sutinka ir savo „baltąjį angelą“ Juliją, draugo Augustino Janulaičio seserį. Julija Janulaitytė buvo viena pirmųjų išsilavinusių lietuvių moterų inteligenčių. Julijos broliai kunigai santuokai priešinosi, nes J. Biliūnas buvo „cicilikas“. Bendros laimės jiems buvo skirta nedaug. Dvidešimt aštuoneri metai - tiek buvo lemta gyventi psichologinės prozos pradininkui, humanistui Jonui Biliūnui.

Paskutiniojo kūrinio „Liūdna pasaka“ kai kurie puslapiai jau rašyti Julijos ranka Jonui diktuojant. Liko nebaigtas „Kūdikystės sapnų“ ciklas.

Išsaugoti Jono Biliūno gimtinę ir čia įkurti memorialinį muziejų susirūpino rašytojas Antanas Vienuolis. Turbūt tai vienintelis memorialinis muziejus, kuriame vaikai... verkia. 

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Mano tėviškė“– kovo 15 d., ketvirtadienį, 21,15 val. per LRT KULTŪRĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...