captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Mano tėviškė“: Šatrijos Ragana

Šatrijos Raganos meilės kelionė:  nuo Užvenčio dvaro iki Židikų. Nuo jausmų Povilui Višinskiui iki pasišventimo kunigui Kazimierui Bukantui.
Užvenčio dvaras<br> 1930 m.
Užvenčio dvaras
1930 m.

Kelmės rajonas, Užventis.  Liepų alėja veda į šimtametį dvarą, aprašytą Šatrijos Raganos apysakoje „Sename dvare“.  Nors iš tiesų Marija Pečkauskaitė gimė dabartiniame Rietavo rajone  Medingėnų dvare, kuris priklausė motinos šeimai, garsiai Žemaitijos bajorų giminei Šiukštoms. Iki dešimties metų augo tėvo gimtinėje Labūnavos dvare, Kelmės rajone.

Tačiau Užvenčio dvaras tapo lemtinga vieta. Čia susipažino su kaimynų valstiečių sūnumi Povilu Višinskiu, kuris buvo pakviestas į namus ruošti egzaminams Marijos brolį, o vėliau ir ją pačią, prieš stojant į Petrapilio gimnaziją. Skatino mokytis lietuvių kalbos, įtraukė į tautinį judėjimą. Būtent Povilas Višinskis praminė „raganėle“ dėl juodų plaukų ir didelių akių...

Tačiau jausmus tarp Marijos ir Povilo sujaukė į Užventį vėlų rudenį atvykęs jaunas kunigas Kazimieras Bukantas, šalia kurio rašytoja praleido ir savo paskutiniuosius penkiolika gyvenimo metų.

Mažeikių rajonas, Židikai. Mažas miestelis, į kurį Marija Pečkauskaitė atvyko jau būdama žinoma visuomenininkė ir rašytoja.  Šalia Židikų bažnyčios iki šių dienų išlikęs medinis namelis – senoji klebonija, kurioje su seserimi Sofija gyveno rašytoja Šatrijos Ragana.

Šatrijos Raganos memorialiniame muziejuje – sesers pastangomis išsaugotos  asmeninės relikvijos bei daiktai, bylojantys apie rašytojos pomėgius.  Penkiolikos metų gyvenimo Židikuose užteko, kad Mariją Pečkauskaitę išlydėti į paskutiniąją kelionę susirinktų visas miestelis, prie jos kapo kunigas pasakė: „Šiandien mes čia laidojame šventąją..."

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Mano tėviškė“– kovo 8 d., ketvirtadienį, 21.15 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...