captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Mano tėviškė“: Maironis

Maironio gimtinės ir tėviškės prisikėlimo istorija.
Maironio gimtinė.
Maironio gimtinė.

Raseinių rajone, Pasandravyje, žaliuojančių medžių apsuptyje – buvusios senos dvarvietės vieta. Tiesa, iš dvaro rūmų likę tik akmens mūro pamatai. Taip pat išlikęs senas šulinys ir arklidė pavalkinė. Šiame Žemaitijos dvare pasiturinčių, laisvųjų valstiečių šeimoje gimė Lietuvos dainius Jonas Mačiulis-Maironis. Tėvas Pasandravio dvare dirbo ūkvedžiu, buvo darbštus ir taupus, paskolino pinigų dvarininkams, vėliau už skolas gavo žemių ir grįžo į savo tėviškę netoliese, Bernotų kaime.  

Perėję tiltelį keliaujame srauniosios Sandravos upelės pakrantėmis. Netrukus prieš mūsų akis atsiveria ąžuolų alėja. Tvirtus ąžuolus keičia lieknieji beržai. Artėjame Maironio tėviškės link. Deja, čia tik pamatai. Senasis Maironio tėvų namas sudegė per I pasaulinį karą. Tiesa, išlikusi ledainė, šimtametė pušis, senas sodas. Pastatus atstatė tėvų ūkyje likusi gyventi sesuo Kotryna.

Užeiname į svečius pas Maironio seserį, kurios namuose lankydavosi poetas. Pasiturintis tėvų gyvenimas leido vieninteliam sūnui siekti mokslų.

Baigęs Peterburgo dvasinę akademiją ir tapęs profesoriumi, vėliau dėstydamas Kauno universitete, tėviškės neužmiršo. Poetą  romantiką traukė gamtos grožis. Turbūt iš nostalgijos tėviškei gimė „Pavasario balsai“. Šiandien Maironio tėviškėje gėlynus puoselėja ir prižiūri muziejininkai.

Išsaugoti Maironio tėviškę susirūpinta Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse. Abi memorialinės vietos– Maironio tėviškė ir gimtinė – yra sujungtos į Pasandravio istorinį draustinį. 

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Mano tėviškė“– kovo 1 d., ketvirtadienį, 21.15 val. per LRT KULTŪRĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...