captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: Viekšnių vaistinė

Kelis šimtų metų skaičiuojanti Viekšnių vaistinė – miestelio istorijos liudininkė. Vaistininko Juozo Aleksandravičiaus dukters Zofijos prisiminimai.

Mažeikių rajonas, Viekšniai. Šalia buvusios turgaus aikštės – gan kuklus medinis pastatas, tačiau manoma, kad seniausias miestelyje, išlikęs nuo XVIII a. ir vienas svarbiausių miestelyje vykusių įvykių liudininkas. Pradžioje tai buvo žydų rabino namas, iš kurio palikuonių pastatą nupirko Telšių vaistininko sūnus ir 1860 m. įkūrė vaistinę. Vėliau prasidėjo vaistininkų Aleksandravičių dinastija, kai Žagarės klebonas Kazimieras Aleksandravičius vaistinę nupirko savo brolio sūnui Vincentui.

Vaistininko darbo kabinete vienoje pusėje – vinjetė su Maskvos universiteto absolventais, tarp kurių ir Vincentas Aleksandravičius. Matome vinjetę ir su išsilavinusiomis damomis, tarp kurių – būsimoji farmacininko žmona Kotryna.

Toliau vaistininkų dinastiją tęsė Vincento Aleksandravičiaus sūnus Juozas, vedęs Viekšnių gydytojo našlę Zofiją. Apie laimingą Viekšnių vaistininko šeimos gyvenimą byloja senovinės nuotraukos.

Persikeliame į Vilnių, čia susitinkame su viena svarbiausių Viekšnių vaistinės istorijos liudininke – vaistininko Vincento Aleksandravičiaus anūke ir jo sūnaus Juozo, taip pat vaistininko, dukra Zofija. Deja, karo ir pokario laikai pakeitė Viekšnių inteligentų gyvenimus. Atėjus sovietams, kelių kartų puoselėta vaistinė buvo nacionalizuota, tačiau joje J. Aleksandravčius liko dirbti vaistininku.

Kelių šimtų metų istoriją menančioje Viekšnių vaistinėje – tarytum sustojęs laikas. Viskas išsaugota ir padovanota. Neįtikėtina, bet prieš mūsų akis išlikęs šimtametis vaistinės interjeras su solidžiais mediniais baldais, farmaciniais indais, vaistų gamybos įranga ir senoviniais receptais. Eksponuojamos vaistingosios medžiagos tikros, ne butaforinis dekoras. Išlikęs net apie pusantro šimto metų senumo receptas, Viekšnių vaistininko išrašytas pirmosios Lietuvos istorijos autoriui Simonui Daukantui. Viekšnių vaistinė šiandien yra Mažeikių muziejaus filialas.

Vaistininko Juozo Aleksandravičiaus dukra Zofija, kaip ir jos senelis savo sūnui, vaistinės valdytojams paliko savo simbolinį testamentą, kuriame sako, kad norėjusi „būti naudinga savo gimtajam miesteliui, kuriame gimė ir augo“, išreiškia viltį, kad  „vaistinei priklausantys pastatai ir muziejaus eksponatai niekada nebus perduoti, perleisti ar dovanoti“.

 

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– vasario 27 d., antradienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...