captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: kultūros paveldo kolekcija

Unikalios, rotondinės formos bažnytėlė Kalvių kaime, Kaišiadorių rajone, menanti didikų Pacų laikus.
Unikalios<br> rotondinės formos bažnytėlė Kalvių kaime<br> Kaišiadorių rajone.
Unikalios
rotondinės formos bažnytėlė Kalvių kaime
Kaišiadorių rajone.

Kaišiadorių rajonas, Kalvių kaimas. Ežero rytiniame pakraštyje, ant kalvelės stovi rotondinė bažnytėlė. Apskritos formos bažnyčių Lietuvoje yra tik dvi, viena iš jų – Sudervėje, antroji – Kalviuose.

Kalvių kaimas kadaise priklausė didikams Pacams. Aplankome dvarvietę, tiksliau, išlikusius ūkinius statinius: akmens mūro svirną ir šiek tiek perstatytą kumetyną, kuriame ir šiandien gyvenama. XVIII a. viduryje LDK raštininkas, didikas Antanas Mykolas Pacas Kalviuose pastatė pirmąją bažnyčią – medinę, dengtą gontais, deja, ji sudegė. Naują, mūrinę bažnytėlę statė Juzefą Pacaitę vedęs Breslaujos, o vėliau ir Lietuvos, vėliavininkas Tomas Vavžeckis. Bažnytėlė ne kartą degė, tačiau negandas atlaikė išorės sienų tinkas, išpuoštas smulkiais lauko granito akmenėliais.  Bažnyčios kupolą vainikuoja vadinamasis „žibintas“.  Frontoną puošia šventojo Antano Paduviečio skulptūra. Į klasicistinio stiliaus rotondinę bažnytėlę įeiname pro Romos didybę primenančias kolonas. Kalvių bažnytėlė yra viena iš seniausių Kaišiadorių rajone.

Apie Trakų Vokės grafų Tiškevičių likimus – interviu su lenkų istorike Liliana Narkowizc, kuri neseniai pristatė knygą „Trakų Vokės istorijos eskizai“, tai jau trečioji jos knyga, išleista Lietuvoje.

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– sausio 2 d., antradienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close