captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: autentiškas Džiuginėnų dvaras Telšių rajone

Kas liko iš garsios Gorskių giminės palikimo. Tragiškas paskutiniojo Džiuginėnų dvarininko Juzefo Perkovskio likimas. Ir kodėl Senosios Gegužinės kaime, Kaišiadorių rajone, iškilo Džiuginėnų dvarelio kopija?
Džiuginėnų dvaras.
Džiuginėnų dvaras.

Žemaitija. Telšių rajonas, Džiuginėnų kaimas, kurio puošmena - piliakalnis, dar vadinamas tiesiog Džiugo kalnu. Legenda pasakoja, kad tai žemaičių didvyrio, kovojusio su kryžiuočiais, kapas. Piliakalniu kadaise pro savo langus grožėjosi ir Džiuginėnų dvaro savininkai. Deja, dabar teritorija apaugusi brūzgynais, sunku įžiūrėti ir dvarvietę juosiantį upelį. Dvarelį statė dvarininkai Gorskiai, Žemaitijoje turėję ir daugiau dvarų.

Šiandien matome dvarelį įvilktą į klasicistinį rūbą, pačios dvarvietės būta senesnės, pasakoja medinio paveldo žinovė dr. Dalė Puodžiukienė.

Džiuginėnų ponų namas šiandien yra daugiabutis. Tiesa, antrasis aukštas priklauso savivaldybei, tad galime džiaugtis neseniai uždengtu stogu, po gaisro pastato būklė buvo avarinė. Deja, nors ir prašėme, gyventojai į vidų neįleidžia. Ponų namo interjerą galime įsivaizduoti iš istorinių šaltinių ir nuotraukų. 

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– gruodžio 5 d., antradienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...