captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: paveldo kolekcija

Atsinaujinęs etnografinis Zervynų kaimas.
Etnografinis Zervynų kaimas. Dzūkijos nacionalinio parko nuotr.
Etnografinis Zervynų kaimas. Dzūkijos nacionalinio parko nuotr.

Per šių metų vasarą  Zervynų kaimo Dzūkijos nacionaliniame parke etnografinės sodybos pasipuošė naujais stogais, langais ir langinėmis.

Lankomės pas vieną iš kaimo gyventojų Algį Svirnelį, kurio pirkia baigiama tvarkyti viena iš paskutiniųjų. Iš Zervynų kaimo kilę abu tėvai ir jų tėvai. Virš durų aptinkame išraižytą pirkios pastatymo datą. Pastebime ir mažą dailų arkinį langelį, tokių langų mada išplito tarpukaryje.

Apžiūrime pirkios sieną, kuriai panaudoti senieji rąstai. Tarp miškų augę taupūs dzūkai ką jau ką, o gerą medieną tausojo. Tiesa, laikai keičiasi. Metama ir tai, kas galėtų būti restauruojama. Štai prie namo – krūva senųjų langų staktų. Jų Algis Svirnelis neišmes, gal dar pravers. Kas žino, jei ilgai nelaikys naujieji langai, bus galima grąžinti restauruotus šimtamečius. Perdengiant Zervynų kaimo stogus, nuplėšiant sovietmečiu populiarų šiferį, po juo aptiko senųjų skiedrų ir malksnų. Algis Svirnelis turi prikaupęs ir daugiau senųjų pirkių konstrukcijų detalių, išmestų remontuojant Zervynų kaimo namus – planuoja kurti muziejų. Kolekciją papildė ir senovinis kirvis.

Savo rankomis Algis Svirnelis pasikeitė pirkios apatinių rąstų vainiką, sodybą apjuosė senovine tvora. Restauravo ir senąjį kaimo kryžių, kuris dar tarpukariu iškilo šalia per kaimą tekančios srauniosios Ūlos.

Aplankome dar vieną Zervynų kaimo sodybą, įsikūrusią atokiau, vienkiemyje. Erdvūs pastatai byloja, kad dzūkų šeimos būta pasiturinčios.  Svirną puošia ir senoviniai lėkiai, kitos su kirviu tašytos dekoro detalės. Dydžiu stebina kluonas, kuriame išlikusi senovinė asla. Įdomu, kad ant durų staktos įkirsti inicialai byloja, kad kluoną statė ... ne dzūkai.

Zervynų kaime apie šimtas sodybų. Dzūkai sugyvena draugiškai. Štai šiame kieme naujais stogais pasipuošę kluonai, tvartai ir svirnai priklauso keturiems skirtingiems šeimininkams. Pastatai uždengti drebulinėmis skiedromis.

Kaimas keičiasi, daugumą gyventojų sudaro vasarotojai. Zervynų kaimo neapleido abu broliai Svirneliai – Algis ir Artūras. Iš viso šeimoje užaugo septyni broliai. 

„Atspindžiai“–

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...