captcha

Jūsų klausimas priimtas

Per LRT KULTŪRĄ – dokumentinių filmų ciklas „Lagerių moterys“

Lietuvos ypatingajame archyve tarp dešimčių tūkstančių KGB sudarytų baudžiamųjų bylų – tūkstančiai moterų bylų. Kai kada baudžiamieji nuosprendžiai buvo skelbiami vien už priklausymą tautinėms jaunimo organizacijoms. Vien už tai jos, vakarykštės gimnazistės, būsimos nuotakos, kai kada ir motinos, perėjo lagerių siaubą. Pirmasis ciklo filmas – apie sąjūdietę, Sausio 13-tos brolijos įkūrėją ir vadovę Jadvygą Bieliauskienę.

 Lietuvos ypatingajame archyve tarp dešimčių tūkstančių KGB sudarytų baudžiamųjų bylų – tūkstančiai moterų bylų. Kai kada baudžiamieji nuosprendžiai buvo skelbiami vien už priklausymą tautinėms jaunimo organizacijoms. Vien už tai jos, vakarykštės gimnazistės, būsimos nuotakos, kai kada ir motinos, perėjo lagerių siaubą.

Pirmasis ciklo filmas – apie sąjūdietę, Sausio 13-tos brolijos  įkūrėją ir vadovę Jadvygą Bieliauskienę.

 Į kalėjimą J.Bieliauskienė pateko tiesiai iš mokyklos suolo. KGB byloje 15237-14 ji kaltinama, kad „vykdydama nacionalistinės gaujos užduotis organizavo jaunimo nacionalistinę grupę, platino Palangos mieste ir Palangos gimnazijoje antitarybinius lapelius, gamino antitarybinius plakatus su partijos ir tarybinės vyriausybės vadovų karikatūromis“. 1948.01.15 J.Šiliauskaitė (vėliau J.Bieliauskienė) dalyvavo nelegaliame gaujų dalyvių susirinkime, davė priesaiką. Buvo gaujos rezervinio „vaikų būrelio“ vadovė, rašė straipsnius gaujos laikraščiui, lankė gaujos slaptavietę.

Teisme paskutiniame žodyje 19-metė Jadvyga sakė: „Aš kovojau už savo tėvynę, teiskite mane kaip norite, aš prašau tik leisti pasimatyti su savo artimaisiais“. Nuosprendis – 25 metai lagerių. Kalėjo Pečioros, Vorkutos lageriuose. Čia praėjo mokslus, kurių nebaigė laisvėje. Lageriuose, ypač Vorkutos, buvo daugybė rusų kultūros žmonių, politinių kalinių. Tai buvo tikrieji universitetai smalsiam žmogui. Draugystė su rusų politiniais kaliniais tęsėsi visą gyvenimą. Rusų disidentė Aleksejeva, laiko J.Bieliauskienę žmogiškojo padorumo pavyzdžiu.

 Antrą kartą Jadvygą Bieliauskienę teisė 1982 m. už tai, kad „siekdama susilpninti Tarybų valdžią sistemingai gamino, platino ir laikė platinimo tikslu antitarybinio turinio literatūrą, kurioje šmeižiama tarybinė valstybė ir visuomeninė santvarka“. Šįkart nuosprendis – 4 metai griežto rėžimo pataisos kolonijoje ir nutrėmimas trejiems metams.

Beveik 40 metų tarp dviejų teistumų. Kaltinimai tuo pačiu. Išlaikiusi savo idealus J.Bieliauskienė taip pat aktyviai įsijungė į Sąjudžio veiklą, kurdama ir gindama atsikūriančią valstybę, mitinguose ir barikadose. Ji įkūrė ir vadovavo Sausio 13-tos brolijai.

Filme panaudota gana gausi archyvinė kino medžiaga apie J.Bieliauskienę, jos filmuoti prisiminimai apie pasipriešinimo kovą, jos bendražygius, gyvas sūnaus Žilvino žodis. Tai pasakojimas apie šviesų ir drąsų žmogų, lageriuose, kalėjimuose, gyvenimo negandose išsaugojusį kilnią ir švarią dvasią, o savo gyvenimą skyrusią Tėvynei.

    

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...