captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: paveldo kolekcija

Skirvytėlės kaimo etnografinės sodybos, brolių Demereckų atkurtos Rusnės saloje.
Skirvytėlės kaimas.
Skirvytėlės kaimas.

Geresnio meto kelionei į Rusnės salą ir nesugalvosi. Mus svetingai pasitinka retas gamtos reiškinys – rudens potvynis. Kol nepastatyta estakada, į Rusnės salą galbūt paskutinį kartą keliamės daugelį metų įprastu būdu. Šįkart keliaujame į Skirvytėlę, tiksliau, šiandien tai viena iš Rusnės gatvių su išlikusiomis pavienėmis sodybomis. Bet anksčiau tai buvo atskiras kaimas.

Dar būdamas studentas Kęstutis Demereckas pirmąkart apsilankė Skirvytėlės kaime, kad užfiskuotų nykstančias etnografinių pastatų detales. Po daugelio metų apsigyventi Skirvytėlėje apsisprendė abu iš Šilutės kilę broliai Demereckai. Nuo jaunų dienų juos siejo aistra žvejybai bei šio krašto kultūros paveldas. Dabar matome išpuoselėtas sodybas, o daugiau kaip prieš dešimtmetį vaizdas buvo kitoks – kaimas buvo beveik sunykęs. Šiandien Skirvytėlės kaimo etnografinius pastatus vėl puošia medžio drožiniai. Vėjalentės, antlangiai ir viena gražiausių tradicinio namo puošybos detalių – žirgeliai, atkurti pagal autentiškas kaimo puošybos detales.

Tradicinius Nemuno deltos namus papuošė nendrių stogai, kuriuos dengė Kęstučio brolis Alfonsas Edmundas Demereckas, Lietuvos tautinio paveldo sertifikuotas nendrių amatininkas – vienintelis  meistras Lietuvoje. Užliejamos Rusnės pievos derlingos nendrių, o stogams dengti jos pjaunamos žiemą.

Prieš dengiant stogą nupjautas nendres reikia išvalyti. Sudėtus ant stogo ryšulius reikia pritvirtinti, senovėje tam buvo naudojamos  savadarbės adatos, buvo tvirtinama vytelėmis arba pakulinėmis virvėmis, šiandien – nerūdijančia viela. Sena pamario krašto tradicija – iš nendrių pinti stoglangiai. Nendrėmis dengti stogai yra ilgaamžiai.

Savo rankomis etnografinio Skirvytėlės kaimo namus atkurę broliai Demereckai neabejingi pamario krašto paveldui. Kad Nemuno deltos pastatų konstrukcija unikali, pirmieji pastebėjo dar vokiečių tyrėjai, tad juos ir pavadino „lietuviškais namais“. 


Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“ – lapkričio 21 d., antradienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...