captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: paveldo kolekcija

Plungės dvaras. II dalis. 
Plungės dvaras.
Plungės dvaras.

Plungės dvaras. II dalis. Senosios istorijos atspindžiai Plungės dvaro ansamblyje.

Vienintelis Lietuvoje išlikęs geometrinis parkas. Archeologų aptikti grafo Zubovo laikus menančių senųjų rūmų likučiai ir atkurta laikrodinė su oranžerija. 

Lankantis Plungės dvare pirmiausia į akis krinta prieš keletą metų restauruoti, išpuoselėti kaip ir grafų Oginskių laikais, neorenesansiniai rūmai su stogą puošiančiom antikinėmis skulptūromis, su atkurtu parteriu ir dar restauravimo laukiančiomis dviem oficinomis ir neogotikiniu žirgynu. Tačiau šįkart dvaro ansamblyje ieškome senosios istorijos atspindžių ir grožimės penkiasdešimt aštuoniuose hektaruose plytinčiu vienu puošniausių Lietuvoje parku.

Plungės dvaro parkas – tai harmoningas gamtos ir žmogaus kūrybinių galių derinys. Kad suvoktume kaip buvo kuriamas šis rojus žemėje, pasivaikščiojimą pradedame ne kaip įprasta – nuo rūmų pusės, o nuo žemutinės terasos. Praeidami pro vakarinę oficiną, patenkame į vienintelį Lietuvoje išlikusį geometrinį parką, kurio ribos įsilieja į peizažinio parko erdves. Šiandien matome atkurtą tvenkinių sistemą, restauruotus tiltelius. Dar prieš keletą metų vaizdas buvo kitoks.

Plungės dvaro parkas – ne vien dvarininkų sodininkų rankų kūrinys. Jis mena ir pagoniškus laikus. Ažuolų sengirėje tarytum vyriausiasis žinys – šimtametis Perkūno ąžuolas. Architektė restauratorė Gražina Kirdeikienė Plungės dvaro parką yra išvaikščiojusi visais metų laikais.

Tvarkant Plungės dvaro ansamblį, archeologai aptiko dar grafo Zubovo kurtos senosios dvarvietės reliktų. Pro ant viršutinės terasos stovėjusių rūmų langus grafas Zubovas galėjo grožėtis atsiveriančiais vaizdais į Babrungo slėnį. Oginskių laikais senieji rūmai buvo nugriauti, plytos panaudotos statant neorenesansinius rūmus.

Grafų Zubovų laikus mena ir iki šių dienų išlikusi laikrodinė-oranžerija, kurioje po restauravimo įsikūrė Plungės r. savivaldybės viešoji biblioteka.

Kaip atrodė šildoma oranžerija, paaiškėjo po archeologinių tyrimų. Bibliotekoje senųjų plytų fragmentas paliktas atidengtas. Atkūrus oranžeriją, atsivėrė ir galinga akmenų siena. Tačiau restauruota grafo Zubovo laikų pilaitė – ne vien gražus autentiškas mūras. Tai iki šių dienų pagal savo paskirtį veikianti laikrodinė su oranžerija. Miestelėnams laiką rodo archaiškas laikrodžio mechanizmas, skamba ir varpas. 

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– spalio 31 d., antradienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...