captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: paveldo kolekcija

Plungės dvaro nykimo ir prisikėlimo istorija: nuo sovietinio technikumo ir pionierių namų iki restauruotų reprezentacinių grafų Oginskių rūmų. I dalis.
Plungės dvaras. LVPA nuotr.
Plungės dvaras. LVPA nuotr.

Plungės dvaro neorenesansiniai rūmai su stogą puošančiomis antikinėmis skulptūromis, su dviem oficinom ir neogotikiniu žirgynu – vienas gražiausių ansamblių Lietuvoje, vadinamas Žemaitijos Versaliu. 

Šiandien žvelgiant į rūmus atrodo, kad jie tebegyvena aukso amžių. Tačiau taip buvo ne visą laiką. Dar prieš dvidešimt metų spalvos buvo kitokios. Kaip rūmai buvo nugyventi, pasakoja Plungės dvaro restauravimo projekto vadovė Gražina Kirdeikienė.

Oginskių palikimas nykti pradėjo dar prieš gerą šimtmetį.  Atkuriant rūmus, pravertė kiekviena išlikusi senovinė nuotrauka. Restauratoriai apsidžiaugė, archyvuose radę ir rūmus projektavusio vokiečių architekto Karlo Lorenco brėžinius.

Grafai Oginskiai buvo paskutiniai valdytojai, pasistatę reprezentacinius rūmus. Interjerui stiuko lipdinius kūrė dirbtuvių meistrai iš Varšuvos, rūmų erdves puošė tapybos pano, krosnys, kolekciniai baldai, buvo sukaupta apie šimtas garsių dailininkų tapytų Oginskių giminės portretų, marmurinių biustų,  porceliano kolekcija, Žemaitijos archeologinių radinių ir numizmatikos rinkiniai, archyvas ir turtinga biblioteka.

Tačiau prabangus rūmų interjeras buvo visiškai sunaikintas. Atkuriant Oginskių rūmų interjerą, dirbo vietos meistrai. Lipdinius atkūrė Albertas Šidlauskas. Medžio darbų meistras – Vytautas Bubilas.

Atkurtas ir rūmų fasadų dekoras, kurį sunaikino per sovietmečio restauravimą. Šiandien neorenesansiniai rūmai vėl švyti spalvomis. Architektė restauratorė Gražina Kirdeikienė  svajoja, kad bus restauruotas ir žirgynas. Restauravimo laukia ir oficinos.

Oginskių rūmuose šiandien yra įsikūręs Žemaičių dailės muziejus.  

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– spalio 24 d., antradienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...