captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: paveldo kolekcija

Kelionė su architektu Arūnu Eduardu Paslaičiu po apleistus dvarus ir jo piešiniai, kuriuose paveldo vertybės išliks amžiams.
Architekto Arūno Eduardo Paslaičio dvarų piešinių paroda.
Architekto Arūno Eduardo Paslaičio dvarų piešinių paroda.

Lietuvos nacionaliniame muziejuje – architekto Arūno Eduardo Paslaičio dvarų piešinių paroda. Nykstantis paveldas, apie šimtas dvarų sodybų, fiksuotas per pastarojo dešimtmečio keliones. Tai jau antroji architekto A. E. Paslaičio paroda. Prieš dešimt metų, taip pat Lietuvos nacionaliniame muziejuje, piešiniai eksponuoti pirmąkart, išleistas jau bibliografine retenybe tapęs albumas, netrukus pasirodys ir antrasis – nauja piešinių kolekcija. Architektas penkis dešimtmečius kurtą piešinių kolekciją padovanojo Lietuvos nacionaliniui muziejui.

Su architektu Arūnu Paslaičiu leidžiamės į kelionę.  

Šumsko dvaro sodyba. Prie pat įvažiavimo į teritoriją pasitinka dviejų aukštų svirnas, tvirtai suręstas iš akmens mūro, kurį vasarą apraizgo vijoklių žaluma. Keliukas per parką veda iki klasicistinių rūmų su priešais esančiu parteriu. XIX a. pradžioje mūriniai rūmai pastatyti jau susiformavusiame parke, kuriame iki šių dienų išlikę medžiai, susodinti kupetomis. Priešais rūmus – kupetomis susodintos tujos, įspūdingo aukščio, kas žino, galbūt auga nuo rūmų pastatymo laikų. Šumsko dvaro sodyba turi kelis šeimininkus. Nors patys rūmai užkaltais langais, name šalimais verda gyvenimas, turbūt dar nuo kolūkio laikų.  Netoli dvaro rūmų – ūkiniai pastatai. Grožimės ledaine, kurią puošia piramidinis stogas ir du įstriži kontraforsai pagrindinio fasado kampuose. Arklides kaip ir dvaro rūmus puošia klasicistinės kolonos. Arūno Paslaičio piešinyje jos dar su stogu. Smalsus keliautojas neatsispiria pagundai apžiūrėti, kas likę iš to „senobinio“ grožio.

Šalčininkų rajonas, Anuliškės. Dvaro sodyba nepažymėta jokiuose kultūros paveldo registruose ir turbūt neaprašyta jokiose enciklopedijose. Tik iš liepų alėjos galime suprasti, kad čia būta dvarelio. Arčiausiai kelio – medinė klėtis. Žvalgomės po dvarelio teritoriją. Gausu ūkinių pastatėlių, kurių architektūrą vis „tobulina“ bėgantis laikas.  Sodybos pastatuose ir pačiame mediniame dvarelyje gyvena kelios šeimos. Vietiniai architektą A. Paslaitį priima kaip savą. Kaip pasikeitė Anuliškių dvaro sodyba galime pamatyti Arūno Eduardo Paslaičio piešiniuose.

Vienos dienos kelionę baigiame tame pačiame Šalčininkų rajone, Zavišonyse, maždaug šeši kilometrai nuo Jašiūnų. Čia taip pat būta dvaro. Architektūros formas sunaikino gaisras ir užmarštis. Tarybiniais metais irgi mūrijo: prie akmens riedulių – silikatines plytas. Trūko kolūkiečiams erdvių. Architekto Paslaičio piešinyje silikato nesimato.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...