captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: paveldo kolekcija

Neblėstantis Rokiškio fenomenas – miestas kasmet puošiasi naujomis langinėmis. Ir Rokiškio krašto pažiba – puoselėjama etnografinė Tunaičių sodyba Šetekšnių kaime.
Etnografinė Tunaičių sodyba Šetekšnių kaime.
Etnografinė Tunaičių sodyba Šetekšnių kaime.

Jau daugiau kaip dešimt metų Rokiškyje kuriama galerija po atviru dangumi. Viena iš pagrindinių - Respublikos gatvė, prasidedanti nuo istorinio miesto centro bei Nepriklausomybės aikštės, susiformavo dar Tarpukaryje. Vienaukščiai mediniai namai - vertinga senamiesčio dalis. Vienas iš savo miesto stebėtojų - dailės klubo "Roda" vadovas Arūnas Augutis, Respublikos gatve eidavo į darbą dailės mokykloje. Akį traukė dar vienur kitur išlikusios senos langinės, kurias reikėjo restauruoti. Gimė mintis, kad vėl nušvitę namų akys taptų postūmiu seniausiai miesto gatvei atgimti. Tačiau pradžioje miestelėnus teko įkalbinėti, kad patikėtų savo namų langines menininkų išmonei. Langinių pleneruose dalyvaujantys profesionalūs dailininkai nekopijuoja kaimo meistrų. Kuria paveikslus. Vieno namo langines neretai tapo keletas dailininkų, kartu ieškodami meninio sprendimo. Per dešimt metų Rokiškį papuošė apie trys šimtai langinių, plenerų tradicija išplito miesto gatvėse. Pleneruose nutapytos langinės – tai dailininkų dovana Rokiškiui ir miestelėnams. 

Tapytas langines galime išvysti ir Šetekšnių kaime Rokiškio rajone. Čia taip pat keletą metų vyko langinių tapymo plenerai. Etnografinės sodybos šeimininkai, Joana ir Antanas Tunaičiai, organizuoja renginius, juos globoja. Čia vyksta poezijos pavasariai, kaimo šventės. Vienose iš langinių įamžinti ir sodybos įkūrėjai - Antano Tunaičio tėvai, kurie į šias žemes atsikėlė per tarpukario žemės ūkio reformą. Tačiau daržinė mena dar devyniolikto amžiaus pabaigą, atkelta iš rėžinio kaimo. Nuo tarpukario išlikęs molinis tvartas. Senovinė klėtis - atkelta iš Miežiškių dvaro. Klėtyje įrengta senovinių darbo įrankių ir buities rakandų ekspozicija, prieglobstį rado tiek Tunaičių šeimos, tiek aplinkinių kaimų relikvijos. Sodybos erdves puošia ir Joanos mamos, devyniasdešimt šešerių metų Veronikos Siminonienės, garsios Rokiškio krašto audėjos, kūriniai – kilimai ir gobelenai. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...