captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: paveldo kolekcija

Kvieškio dvaras – naujoji Prienų seniūno rezidencija ir Marijampolės ištakos. Bartninkų krašto paveldo vertybės – Piliakalnių piliakalnis, senosios totorių kapinės ir bažnyčios griuvėsiai.
Bartninkų piliakalnis. Virginijaus Dadurkevičiaus nuotr.
Bartninkų piliakalnis. Virginijaus Dadurkevičiaus nuotr.

Žaliuojančio parko apsuptyje – Marijampolės kolegijos pastatas, iškilęs tik praeito amžiaus šeštajame dešimtmetyje. Šį pastatą supa istorinė valda – Kvietiškio dvaras arba Marijampolės miesto ištakos. Prieš tris šimtus metų ant Šešupės kranto dvaro palivarką įkūrė Prienų seniūnas grafas Markas Antonijus Butleris su žmona Pranciška Ščiukaite-Butleriene.

Palivarko teritorija buvo suskirstyta į reprezentacinę ir ūkinę dalį, jas skiria Garnupio upelis. Prieš akis, atrodytų, gan vėlyvas pastatas,  tačiau iškilęs ant istorinių Kvietiškio dvaro Ponų namo pamatų. Šalia – palivarko valdytojo pastatas. Ant Šešupės kranto – dar vienas iš senųjų Kvietiškio dvaro pastatų, buvęs bravoras. Ūkinėje dalyje matome palei kelią išsidėsčiusius įspūdingo ilgio pastatus. Pirmasis mūrinukas – buvusios arklidės, o dabar daugiabutis. Prie jaukaus seno mūro mėgsta prisėsti ir susitikti kaimynai. Kitoje kelio pusėje – buvęs arklidžių prižiūrėtojo namas, toliau buvusi vežiminė, kiaulidės. Būta ir vėjo, ir vandens malūnų. Iki šių dienų išlikę pastatai turi skirtingus savininkus. Į kultūros vertybių registrą įtraukta per dvidešimt statinių. Džiaugiamės, kad galima užeiti į vieną iš seniausių ir autentiškiausių, kuris priklauso Marijampolės kolegijai. Tai buvusio grūdų sandėlio patalpos, pagal paskirtį tarnavusios dar sovietmečiu, čia kuriama Marijampolės kolegijos ekspozicija.

Kvietiškio dvaro teritoriją puošia ir šimtametis ąžuolas, kuris šį pavasarį paskelbtas gamtos paminklu, tačiau mena ir sukilėlių kovas prieš caro režimą. Ąžuolo link ir per dvaro teritoriją veda senų liepų alėjos.Po grafų Butlerių, Kvietiškio dvaras atiteko didikams Sapiegoms. Kvietiškio dvaro istorija kyla iš užmaršties Marijampolės kolegijos rūpesčiu.  Buvusio dvaro teritorija ir istoriniai pastatai šiais metais įtraukti į kultūros vertybių registrą.


Paveldo vertybėmis garsėja Bartninkų apylinkės Vilkaviškio rajone. Pažintį su šiuo kraštu pradedame nuo vienos iš seniausių istorinių vietų – Bartninkų piliakalnio, kurio net pavadinimas intriguoja – „Piliakalnių piliakalnis". Mūsų gidas – istorikas, muziejininkas Antanas Žilinskas. Tame pačiame Bartninkų krašte verta užsukti į dar vieną istorinę vietą, į Vinkšnupių senąsias totorių kapines. Visiems žinoma, kad nuos seno Lietuvos didžiosios kunigaikštystės prieigas saugoję totoriai gyvena Alytaus, Vilniaus rajonuose, tačiau, pasirodo, Suvalkijoje taip pat įspaudė savo pėdsakų. Šalia totorių kapinių stovėjo ir medinė mečetė. Deja, antrojo pasaulinio karo metais vokiečiai mečetės medieną panaudojo gynybiniams įtvirtinimams. Kita šio krašto paveldo vertybė, taip pat nukentėjusi nuo karo – Bartninkų bažnyčia. Deja, šiandien galime grožėtis tik šventovės griuvėsiais. 

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“: gegužės 25 d., ketvirtadienį, 19.45 val. per LRT KULTŪRĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...