captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamtos inspektoriai“: ekologinis ūkis kaimą skandina smarvėje

Jonavos rajono Mimainių kaimo gyventojai, skirtingai nei didžioji Lietuvos dalis – šiltesnių orų nelaukia. Ypač artėjančios vasaros karščių. Mat skaisčiau pašvietus saulei, jie priversti užsidaryti savo trobose. Artėja musių, žiurkių ir nepakeliamos smarvės sezonas, – teigia gyventojai, kurių kaimišką ramybę jau kelerius metus drumsčia čia pat, jų namų pašonėje, ekologinio žemės ūkio bendrovės įkurta mėšlo saugykla. Iš viso 3000 tonų itin smardaus paukščių mėšlo – pakankamai, kad riestų nosį.

„Neįmanoma kvėpuoti, gryna dvėseliena smirda“, – sako Mimainių kaimo gyventoja Asta.

Ironiška, bet itin nemalonų kvapą skleidžiančio paukščių mėšlo talpyklą Mimainių kaimo panosėje įkūrė ekologiškos žemės ūkio produkcijos gamintojai, bendrovė „Auga-Lankesta“. „Kaimas ir turi kvepėti kaimu“, – laidai „Gamtos inspektoriai“ sako šios, besiskelbiančios „socialiai atsakinga ir aplinką tausojančia“, žemės ūkio bendrovės atstovas. Kitaip tariant – mėšlu.

Gyventojai skundžiasi ne vien aitriais kvapais. Priešais mėšlides įrengtas kaimą geriamuoju vandeniu aprūpinantis gręžinys. Baiminamasi, kad mėšlidė jį gali užteršti.

Nebegalėdami tverti jau dvejus metus nuolat tvyrančios smarvės, Mimainių kaimo gyventojai iš pradžių kreipėsi į pačią žemės ūkio bendrovę. Tačiau žemdirbių reakcijos sulaukė tik tuomet, kai bendrovę ėmė tikrinti Jonavos aplinkosaugininkai ir Visuomenės sveikatos centro specialistai – buvo pažadėta šalia gyvenamųjų namų esančią mėšlo saugyklą uždaryti. Vėliau šį pažadą bendrovė „pamiršo“.

Kas vieniems sukelia šleikštulį, kitiems kvepia pinigais. Kadaise čia buvo galvijų ferma. Gyvulių  seniausiai nebėra, bet fermos išlikusios dokumentuose. O fermoje, kad ir tuščioje, kaupti mėšlo – niekas nedraudžia, atskirų leidimų tam nereikia.

Formaliai įstatymui nenusižengiama, aplinka neteršiama, tačiau, anot Kauno RAAD Jonavos agentūros vedėjo Kęstučio Celiešiaus, situacija nėra normali: joks teisės aktas nenustato, kaip turi būti tvarkomas iš užsienio atvežtas mėšlas. Todėl šią „gėrybę“ bendrovė dideliais kiekiais atsiveža ne tik iš Lietuvos, bet ir iš iš Lenkijos paukštynų.

Nors įstatymai nedraudžia kaime sandėliuoti tūkstančių tonų mėšlo, higienos normų turi būti paisoma, – teigia Jonavos visuomenės sveikatos centro specialistai, atvykę pakvėpuoti „kaimišku“ Mimainių oru ir įvertinti, kiek jis tinkamas žmonių plaučiams.

Kiek laiko Mimainių ir kitų aplinkinių kaimų gyventojai bus priversti kvėpuoti lenkiškų paukščių išmatomis, mėgins išsiaiškinti „Gamtos inspektoriai“ – penktadienį, gegužės 12 d., 19.05 val. per LRT televiziją.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...