captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Specialiame tyrime“: išskirtinės girininkų privilegijos ir vėjais leidžiami valstybės pinigai

Daugelis mūsų didelę dalį pajamų skiria būstui. Kas moka nuomą, kas bankui solidžią sumą atskaičiuoja kas mėnesį. Komunaliniai mokesčiai, pusmetį trunkantis šildymo sezonas taip pat gerokai ištuština kišenes. Tačiau Lietuvoje egzistuoja valstybės įstaiga, kurios darbuotojai dėl paskolų ar didelių nuompinigių už būstą galvos nesuka. Tai girininkijų darbuotojai. Girininkų, jų pavaduotojų ir eigulių šeimos gauna tarnybinius būstus. Itin gražiose vietose, girininkijose, gyvena dešimtmečius. Apie auksines darbuotojų privilegijas nežino net Aplinkos ministerijos, kuriai pavaldžios urėdijos, vadovai. Nors ministrai keitėsi daug kartų, apgyvendinimo girininkijose tradicijos nekinta nuo sovietmečio. 

Nuomos mokestis už išskirtinę galimybę gyventi draustiniuose, švelniai tariant, prasilenkia su realybe. Jis neatitinka rinkos kainos. Pavyzdžiui, už šimto kvadratinių metrų būstą – vos 13 eurų per mėnesį. Tiek kainuoja girininko pavaduotojo šeimos gyvenimas Vilniaus rajone įsikūrusioje Taurų girininkijoje. Mokestis apskaičiuojamas, remiantis Vyriausybės patvirtinta socialinio būsto apmokestinimo tvarka. Ir nors girininkijos darbuotojai nėra socialiai remtini, gyvena lengvatinėmis sąlygomis. Maža to, girininko alga yra net didesnė už vidutines Lietuvos piliečio pajamas, t. y., atskaičiavus mokesčius, girininkas gauna apie 800 eurų atlygį per mėnesį.

Vilniaus mieste, Žaliųjų ežerų pakrantėje, įsikūrusi Verkių girininkija. Naujas pastatas, už kelių metrų tyvuliuojantis ežeras, per kiemą tekantis upelis – išskirtinė vieta, kurioje gyventi norėtų daugelis. Tik štai priklauso ši vieta valstybei. Čia net norėdamas ir daug pinigų turėdamas neapsigyvensi. Kaip žinoma, kraštovaizdžių draustiniuose paprastiems mirtingiesiems gyventi draudžiama. Tik ne urėdams.

Vilniaus miškų urėdijos darbuotojai su šeimomis apsigyvena girininkijų patalpose. Net jei girininkija ir Vilniaus mieste, važinėti į darbą toli nereikia – valstybės patalpos vis tiek paverčiamos gyvenamuoju būstu. Štai girininko pavaduotojas Vilijus Kurlavičius su žmona ir dviem vaikais girininkijoje gyvena kone dešimtmetį.  Ne tik gyvena, bet ir naudojasi visais valstybės turto privalumais. Erdvų dviejų aukštų namą ir aplink esančią teritoriją šeima įsirengė pagal savo pageidavimus. Šiltnamis, vaikų žaidimų įrenginys, mašinų stovėjimo aikštelė ir gyvenimas name be kaimynų – visa tai už 68 eurus per mėnesį.

Nekilnojamojo turto ekspertas Marius Čiulada teigia, kad už tokią sumą sostinėje išsinuomotum nebent sandėliuką arba garažą, o namo, kuriame gyvena girininkijos darbuotojas su šeima, nuoma (rinkos sąlygomis) prasideda nuo 500 eurų.

Išskirtinės girininkų privilegijos sukėlė tarptautinės su korupcija kovojančios organizacijos „Transparency international“ atstovų nuostabą. „Šie atvejai verčia sunerimti, kaip naudojamas valstybės turtas“, – laidai „Specialus tyrimas“ sako organizacijos atstovė Rugilė Trumpytė.  

Nuostabus urėdų ir girininkų gyvenimas valstybės sąskaita laidoje „Specialus tyrimas“ – ketvirtadienį, gegužės 11 d., 19.30 val. per LRT televiziją.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...