captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Nes man tai rūpi“: kultūros paveldas – misija neįmanoma?

Nykstantys unikalūs pastatai, senamiesčių tankinimas daugiaaukščiais liudija sudėtingą kultūros paveldo situaciją Lietuvoje. Kodėl ilgus metus nesprendžiamos svarbiausios paveldo problemos?
Irmanto Gelūno (15min) nuotr.
Irmanto Gelūno (15min) nuotr.

Lietuvoje yra daugybė nuostabių vietų, šimtmečių ženklus išsaugojusių miestų, kuriais grožisi ne tik atvykę turistai, bet ir mes patys. Laikas keičia miestus, natūraliai atsiranda naujų statinių, keičiasi kraštovaizdis. Tačiau ar suvokiame, ką griauname ir ką privalome saugoti? Ar neprasidėjo net į UNESCO paveldo sąrašus įtrauktų objektų ciniškas naikinimas?

Paveldo saugojimas yra valstybės ir savivaldybių institucijų uždavinys. Tačiau buvęs kultūros ministras Arūnas Gelūnas savo kadencijos pabaigoje liūdnai konstatavo, kad „paveldosaugos sistema, deja, netapo nei aiškesnė, nei atviresnė visuomenei, nei efektyvesnė“. Paveldosauga šiandien apsiriboja gaisrų gesinimu, kai kyla skandalai dėl Kauno „stiklainio“, sudarkytų Aušros vartų laiptų, nykstančio Lentvario dvaro, statybų Kuršių nerijoje, slenkančio Gedimino kalno ar kraštovaizdį radikaliai keičiančių statybų šalia Misionierių komplekso.

Kodėl kultūros paveldo problemos tęsiasi dešimtmečius, o situacija nesikeičia? Apie tai diskutuoja kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius, meno istorikė, humanitarinių mokslų daktarė Giedrė Mickūnaitė, architektas, archeologas, nekilnojamojo kultūros paveldo ekspertas Robertas Žilinskas, VU profesorė istorikė, kultūros paveldo tyrinėtoja Rasa Čepaitienė ir KTU Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro vadovas dr. Vaidas Petrulis.

Laidą veda Jolanta Kryževičienė.

Filmuotų siužetų autorė Raminta Jonykaitė.

Režisierė Jolanta Stripeikienė.

„Nes man tai rūpi“ – balandžio 30 d., sekmadienį, 20.15 val. per LRT KULTŪRĄ.

Laida kartojama gegužės 4 d. 14.45 val. 

https://www.facebook.com/nesmantairupi/

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close