captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: paveldo kolekcija

Atkuriamas Laikinosios sostinės interjeras, eksponuojami Kauno baldininkų kūriniai ir pasakojimas apie žymius tarpukario baldžius Joną Prapuolenį ir jo mokinį Joną Vainauską.
Baldų meistras Jonas Prapuolenis.
Baldų meistras Jonas Prapuolenis.

Kaune atkuriamas tarpukario laikų interjeras ir eksponuojami to meto stiliaus baldai. Idėja surinkti tokią kolekciją gimė baldų restauratoriui Dainiui Lanauskui ir jo bendraminčiams, besidomintiems Laikinosios sostinės baldininkystės istorija. Šiandien surinkti tarpukario kolekciją nėra lengva. Baldai atkeliauja iš įvairiausių Kauno vietų – iš kolekcininkų bei aptinkami atsitiktinai, neretai būna tiesiog išmesti. Nuo tarpukario mažai pakitusiame bute aptikta art deco spinta, šviestuvas, to laikotarpio paveikslai, viename iš jų – siuvinėtas Vytis.  Daugelis to meto baldų buvo fanerinės apdailos, aptakių formų. Deja, tarpukariu garbinti faneruoti baldai šias dienas pasiekė dažniausiai nukentėję. Juos restauruojant naudojamos senosios technologijos ir medžiagos, siekiant išsaugoti kuo daugiau autentiškumo.

Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakulteto Dailės kūrinių konservavimo ir restauravimo katedrai vadovauja žymaus tarpukario baldžiaus Jono Prapuolenio sūnus Bangutis. Kaip tik šiuo metu restauratorius paviršių dengia natūralia medžiaga – šelaku – gamtinė derva, kurią išskiria atogrąžų kraštų vabzdžiai. Ji naudojama restauruojant antikvarinius baldus. Dirbtuvėse restauravimo laukia tarpukario baldų komplektas, pagamintas garsaus baldžiaus Jono Prapuolenio, kurio kurtų baldų stilius dažniausiai atpažįstamas iš intarsijų – stilizuotų tulpyčių ir kitų tarpukariu populiarių tautinių simbolių. Tačiau anot sūnaus, Jono Prapuolenio baldai yra išskirtiniai ne vien dėl tautinės simbolikos, paslaptis – ornamentų iš lietuviškos medienos meistriškumas. Baldų meistro Jono Prapuolenio kūriniai buvo įvertinti tiek Lietuvos, tiek tarptautinėse parodose aukso ir sidabro medaliais, apie tai liudija išsaugoti diplomai.

Jono Prapuolenio namuose Kaune ir šiandien gyvena jo šeima. Broliai Prapuoleniai gavo žemės už savanoriavimą Lietuvos kariuomenėje, pasistatė namus, tačiau  sovietų buvo ištemti. Tik Jono Prapuolenio išvežti sovietai nedrįso. Deja, iš penkių brolių iš Sibiro grįžo tik vienas su sesers dukra. Anot Bangučio Prapuolenio, tėvui darbas tapo prieglobsčiu nuo visų negandų. Baldžiaus sūnaus ir jo bendraminčių, gaivinančių tarpukario baldininkystės istoriją, vienas ketinimų – įkurti Jono Prapuolenio muziejų.

Pripažinimo sulaukė ir Jono Prapuolenio mokiniai, vienas jų – Jonas Vainauskas. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje Senųjų ir retų spaudinių skyriuje yra išsaugoti, manoma, Jono Vainausko gaminti baldai. tarpukaryje pastatas priklausė Prekybos, pramonės ir amatų rūmams. Baldai atpažinti iš tarpukaryje albume spausdintų interjero nuotraukų ir architekto Vytauto Lansbergio-Žemkalnio eskizų, saugomų Lietuvos literatūros ir meno archyve. 

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– balandžio 27 d., ketvirtadienį, 19.45 val. per LRT KULTŪRĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...