captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamtos inspektoriuose“ – šokiruojanti „Lietuvos geležinkelių“ aplinkosaugos politika

Kaip atsikratyti dešimčių tonų aplinkai pavojingų atliekų? Aplinkosaugininkų jau seniai nebestebina pavienių gyventojų ar privačių įmonių gudrybės: chemikalų pilnos atliekos pilamos į upes, verčiamos miške, deginamos krosnyse ir laužuose ar tiesiog palaidojamos žemėje. Tačiau tai, ką netrukus užfiksuos Vilniaus RAAD Vilniaus miesto agentūros specialistai, verčia suklusti – tikra taršos bomba paverstos sostinės apylinkės, o teršėjas – didžiulė valstybės įmonė. 

Nebereikalingi geležinkelio pabėgiai – pavojinga aplinkai atlieka, nes išmirkyti itin nuodingais chemikalais. Dešimtis tonų tokių atliekų netoli Gariūnų aptiko Vilniaus RAAD Vilniaus miesto agentūros specialistai. Tokios medienos čia būti neturėtų ir todėl, kad tai, kas „Lietuvos geležinkeliams“ – nebereikalinga atlieka, gali lengvai virsti malkomis aplinkinių gyventojų krosnims. Aplinkosaugininkai perspėja – deginti pabėgius gali būti pavojinga gyvybei. Kaip atsirado ši, maždaug pusantro šimto metrų ilgio ir trijų metrų aukščio krūva? Vilniaus RAAD Vilniaus miesto agentūros specialistus pribloškė teršėjo paaiškinimas: „perdirbti brangiai kainuoja“. Kitaip tariant, yra pinigų infrastruktūros plėtrai, pažangioms naujovėms diegti, o visa, kas sena ir nebereikalinga, per brangiai sutvarkoma, tegul lieka motulei gamtai?

Tačiau tai, kas sukrauta šalia Gariūnų esančiame geležinkelio mazge – tik menka dalis aplinkai pavojingų atliekų, tikina pilietiškas žmogus, prieš keletą metų dirbęs „Lietuvos geležinkeliuose“. Jis kreipėsi į aplinkosaugininkus ir parodė, jog didžioji atliekų dalis – nematoma, anot jo – užkasta po žeme. Pasak vyriškio, atskleidusio galimai nusikalstamą didžiulės įmonės veiklos schemą aplinkosaugininkams, viskas vyksta itin greitai – traktoriumi nustumdoma šalia bėgių esanti žemė, suguldomi seni pabėgiai ir kaipmat viskas vėl užverčiama.

Tikrovė šokiruoja: tokią paprastą, bet neleistiną pavojingų atliekų atsikratymo sistemą, vyro teigimu, jam dirbant kelio brigadininku, laimino valstybės įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ valdžia.

Kol Vilniaus aplinkosaugininkai skaičiuoja gamtai padarytą žalą ir aiškinasi, kur dar „Lietuvos geležinkeliai“ prilaidojo chemikaluose mirkytų pabėgių, keliaukime į Aukštaitiją. Čia taip pat yra teršėjų, tiesa, taršos mastas ir pobūdis – kiek kitokie. Švenčionių rajono, Juodiškės ir Rudžionių kaimai prakvipo srutomis. Pranešimą apie galimą ekologinę nelaimę gavę Švenčionių rajono agentūros aplinkosaugininkai įtaria, kad tarša vyksta nebe pirmą dieną.

Netrukus paaiškės, kad nelaimės mastai – itin dideli. Ir tarša – kiauliška, tiesiogine šio žodžio prasme. Iš kiaulininkystės ūkio laukų atitekantis miško upelis – neskaidrus ir dvokiantis kiaulių tvartu. Todėl miškas ir jo vidury esanti pelkė – ne tik žibuoklėmis kvepia. Pareigūnai į nelaimės vietą kviečia daugiau nei 10 tūkstančių kiaulių auginančios žemės ūkio bendrovės vadovą. Direktorius apžiūri bendrovės valdas. Uoslė jam irgi sako, kad pažeistas srutotiekis, tačiau kažkodėl neskuba skambinti pavaldiniams, kad šie sklendes kuo greičiau užsuktų.

Pirminiais Švenčionių rajono agentūros aplinkosaugininkų duomenimis, į aplinką pateko nuo 80-ies iki 92-ų kubinių metrų teršalų. Kokia žala gamtai padaryta dėl sugedusių bendrovės „Vėjinė“ įrenginių, paaiškės atlikus laboratorinius tyrimus, tačiau jau dabar aišku, kad ji sieks ne vieną tūkstantį eurų. Bendrovei taip pat bus skirta bauda nuo 230-ies iki 430-ies eurų.

„Gamtos inspektoriai“ – penktadienį, balandžio 14 dieną, 19.00  val. per LRT televiziją.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...