captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Istorijos detektyvai“: seniausios vietos paslaptys ir gėdingi LDK istorijos faktai

Ar žinote, kuri Lietuvos gyvenvietė pirmą kartą paminėta istoriniuose šaltiniuose? Kokias paslaptis ji slepia ir kokias istorijas mena? Taip pat laidoje – intriguojantis pokalbis su profesoriumi Rimvydu Petrausku apie gėdingus įvykius LDK istorijoje.

Vikingų sagose, kronikose galime rasti įvairių aprašymų apie vikingus, baltų gentis. Vienoje sagos dalyje minimas didvyris Egilis, kuris sudegino kuršio sodybą. Įdomu tai, jog minėtas vikingų didvyris Egilis gali būti susijęs su seniausia Lietuvos vieta.

Seniausioje paminėtoje vietoje tuo metu šeimininkavo kuršiai. Šaltiniuose ši gentis minima ne pačiais taikiausiais epitetais. Esą jie buvę itin karingi, plėšikaudavę bei piratavę. Šaltiniuose galima rasti nemažai informacijos apie tai, jog vikingai tikrai kariavę su kuršiais. Būtent su tuo susijęs ir pirmasis lietuviškos vietos paminėjimas.

Archeologas Vladas Žulkus teigia, kad tuo metu buvo žinoma vienintelė kuršių gyvenvietė dabartinėje Lietuvos teritorijoje: „Archeologai mato ten vieną iš stambesnių Kuršo centrų, gana didelį piliakalnį, kuriame stovėjo didelė pilis su galingais priešpiliais. Mato šalia buvusias gyvenvietes ir kapinynus. Tačiau nemato nieko ypatingai išskirtinio, kas galėtų išskirti iš tyrinėtų gyvenamų kompleksų.“

Egilio sagoje minimas kuršių užpuolimas ir vėlesnis patekimas į nelaisvę bei įkalinimas rūsyje galėjęs vykti būtent šioje vietoje ar aplink ją. Archeologiniai duomenys leidžia sagoje pateiktą vietovę nustatyti pagal jos aprašymą ir artefaktus. Apie tai, kokia tai vietovė ir kokias paslaptis ji slepia, papasakosime laidoje.

Profesorius Rimvydas Petrauskas – dažnas svečias mūsų laidoje. Tačiau šį kartą su juo kalbėsime apie tai, ką istorikai linkę nutylėti. Gėdingos istorijos Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje – sąmokslai, žudynės, tarpusavio kovos ir įvairūs keisti nutikimai. Kokias istorikai mieliau rinktųsi ištrinti iš metraščių?

Istorikas linkęs teigti, jog kai kuriuos atvejus pernelyg griežtai vertiname, žvelgdami iš šiandienos perspektyvos. Tuo metu gyvenusių asmenų požiūris, moralinės vertybės galėjo iš esmės skirtis, todėl tai, kas mums atrodo žiauru ir nedovanotina, to meto kunigaikščiui galėjo sietis su neišvengiamybe.

„Istorijos detektyvai“ – jau šį antradienį, 22.30 val. per LRT televiziją.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...