captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: apie dvi kultūros paveldo sensacijas

Aptikta senoji Rokiškio dvarvietė ir Kriaunose surastas seniausias Lietuvoje varpas.
Dr. Gintautas Žalėnas spėja<br> kad Kriaunų varpinėje rastas varpas gali būti vienas seniausių Lietuvoje. Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose archyvo nuotr.
Dr. Gintautas Žalėnas spėja
kad Kriaunų varpinėje rastas varpas gali būti vienas seniausių Lietuvoje. Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose archyvo nuotr.

Rokiškio miestelio urbanistinis centras suformuotas pagal klasicizmo principus. Vienoje pusėje – XVIII a. pabaigoje iškilęs Tyzenhauzų dvaras su parku, kitoje – bažnyčia. Tačiau rokiškėnų legendos bylojo, kad kažkur aplink šią vietovę būta senosios dvarvietės, kuri priklausė Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Aleksandrui, o vėliau atiteko kunigaikščiams Krošinskiams. Rokiškėnai pastatą prie tvenkinio ir šiandien vadina Krošinskių pilaite. Visuomeninė organizacija „Tyzenhauzų paveldas“ nusprendė, kad jau laikas patikrinti legendą ir pasiryžo ieškoti senosios dvarvietės. Užduotis atiduota archeologams. Šiaurinėje pilaitės pusėje archeologai kultūrinio sluoksnio neaptiko, tęsė tyrimus pietinėje pusėje. Legendos ir rašytiniai šaltiniai nemelavo. Net patiems archeologams buvo netikėta, kad senasis paveldas glūdėjo čia pat – 70 centimetrų žemės gylyje aptiktas herbinis Krošinskių koklis, o jau 90 cm – dar ankstesni radiniai. Paskutiniųjų ketverių metų archeologinių kasinėjimų aukso fondas šiandien saugomas Rokiškio krašto muziejuje, kuris iki šiol tokios ankstyvos dvaro istorijos liudininkų neturėjo. Kol kas ištirta apie šimtas kvadratinių metrų senosios Rokiškio dvarvietės teritorijos, bet istorinių žinių aruodas jau papildytas.

Kriaunų miestelis, Rokiškio rajonas. Nesena, XIX amžiaus iš lauko riedulių pastatyta liaudiško klasicizmo formų bažnytėlė su šventorių juosiančia akmenų mūro tvora ir greta prisišliejusia kuklia varpine. Būtent joje varpų tyrinėtojai aptiko tikrą kultūros paveldo sensaciją. Anksčiau varpinė buvo nerakinama. Paaiškėjus, kokia paveldo vertybė nuo žilos senovės joje slypi, pasidarė neramu. Archaiškas varpas į XIX amžiaus bažnytėlę turbūt pateko iš senosios, prieš tai buvusios medinės. Deja, istorinio varpo čia nepamatysime, jis išvežtas saugoti į Obelių laisvės kovų istorijos muziejų. Ten ir pamatysime metų atradimą. „Amžiaus įvykį“, – pataiso varpų tyrinėtojas dr. Gintautas Žalėnas. Anot dailės istoriko, tai seniausias Lietuvoje varpas – iki mūsų dienų išlikęs iš trylikto amžiaus pabaigos, apie tai byloja archaiškos formos. Tačiau Lietuva tuo metu buvo pagoniškas kraštas, tad iš kur atkeliavo šis varpas?
 

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

„Atspindžiai“– kovo 30 d., ketvirtadienį, 19.45 val. per LRT KULTŪRĄ.  

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...