captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Istorijos detektyvai“: šveicarų pėdsakai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje

Kodėl į kunigaikštystės teritoriją atvykdavo šveicarai? Ką jie čia veikdavo ir koks jų palikimas šių dienų Lietuvai? Taip pat laida pradeda naują rubriką, kurioje lankysime įdomiausius Lietuvos dvarus. Šį kartą vyksime į Bistrampolį. Kokias paslaptis jis slepia ir kelių Nobelio premijos laureatų apsilankymus mena? Intelektualiame iššūkyje – Gabrielius Landsbergis.  

Šiandien Šveicarija – viena turtingiausių valstybių. Tačiau, ar žinojote, kad kadaise šios šalies gyventojai vykdavo į LDK žemes tam, kad mūsų krašte užsidirbtų? Lietuvoje nuo XVI amžiaus pradžios Šveicarijos piliečiai užsiima įvairiais, su architektūra susijusiais darbais, kuriuos iki šiol galime rasti Lietuvos teritorijoje.

Istoriko Rūsčio Kamuntavičiaus teigimu, Lietuvoje esama 50 vietovių, kuriose galime rasti šveicarų darbo rezultatų. Vien 20 tokių objektų aptiksime Vilniuje. „Meno istorikai iš pietinės Šveicarijos, Italijos, pamatę, ką jų protėviai sukūrė Vilniuje, Kaune – Pažaislyje, labai stebėdavosi, nes tokio dydžio, tokio meninio lygio kūrinių jų pačių kraštuose nėra“, – teigia istorikas.

Iš gana neturtingų žemių kilusiems specialistams LDK užsakymai tapo solidžiu pragyvenimo šaltiniu. Didikai, fundatoriai, mecenatai žavėjosi šveicarų atliekamu darbu. Nenuostabu, kad ir protėvių kūriniai šiandien stebina į Lietuvą atvykstančius šveicarus. Juolab, kad patys šveicarai savo tėvynėje negalėjo kurti to, ką paliko mūsų valstybei. Šveicarų pėdsakų Lietuvos architektūroje ieškosime laidoje.

Artėjant pavasariui laikas ruoštis kelionėms. Šį kartą komanda nuvyko į garbingą ir literatūrišką istoriją turintį Bistrampolio dvarą. Mūsų gidas, kunigas Rimantas Daugelis, pasivaikščiojimą kvies pradėti nuo labai neįprastos vietos. Nuo tualeto, kuris, anot dvasininko, rūmus padalina į keletą architektūrinių epochų. Esą čia prasideda mūro kultūra Aukštaitijoje.

Kita detalė, stebinanti lankytojus – Nobelio premijos laureatai. Kunigas išdidžiai skaičiuoja, jog iki mūsų apsilankymo Bistrampolio dvare lankėsi, gyveno net trys prestižinės premijos laureatai. Žinoma, garsiausias glaudžiausiai su dvaru susijęs Henrikas Sienkievičius, kuris būtent šiame dvare ir parašė garsiausią savo kūrinį – romaną „Tvanas“. 

Taip pat kelionės metu sutikome buvusių dvaro valdytojų palikuonį Tadeušą Bistramą, kuris atskleis daug su dvaru ir Henriku Sienkievičiumi susijusių detalių: „Mano tėvas minėjo, kad „Tvanas“ sukurtas pagal tikrus žmonės, kurie čia gyvenę Bistrampolyje“.

Gabrieliui Landsbergiui šį kartą teks egzaminuojamojo vaidmuo. Septyni istoriniai klausimai, kuriuos jaunajam politikui pateiks Virginijus Savukynas. Kaip jam seksis ir kas bus sunkiausia?

„Istorijos detektyvai“ – antradienį, 22.30 val. per LRT teleiviziją. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...