captcha

Jūsų klausimas priimtas

Laida „Gyvenimas“ atskleis Palestinos kasdienybę: badas, pyktis ir nuolatiniai gąsdinimai

„Žiniasklaidoje dažnai girdime apie tai, kaip Vakarų krante ir Gazos ruože gyvena izraeliečiai. Tačiau informacijos apie šioje konflikto zonoje kenčiančius palestiniečius beveik visai nėra. Kai pradėjau domėtis, kas iš tiesų vyksta Palestinoje ir kai supratau, kaip mums meluojama, ėmiau galvoti, kaip aš pati galėčiau keisti šią situaciją“, – LRT TELEVIZIJOS laidos „Gyvenimas“ kūrėjams prisipažino vilnietė Giedrė Steikūnaitė. 31-erių žurnalistė baigė mokslus Londone ir dirbo rimtuose Didžiosios Britanijos leidiniuose. Į neramumų draskomą Artimųjų Rytų šalį lietuvė nuvyko profesinio smalsumo vedina, tačiau per dvejus metus pamatė tai, kas visiems laikams pakeitė jos požiūrį.

„Žiniasklaidoje dažnai girdime apie tai, kaip Vakarų krante ir Gazos ruože gyvena izraeliečiai. Tačiau informacijos apie šioje konflikto zonoje kenčiančius palestiniečius beveik visai nėra. Kai pradėjau domėtis, kas iš tiesų vyksta Palestinoje ir kai supratau, kaip mums meluojama, ėmiau galvoti, kaip aš pati galėčiau keisti šią situaciją“, LRT TELEVIZIJOS laidos „Gyvenimas“ kūrėjams prisipažino vilnietė Giedrė Steikūnaitė. 31-erių žurnalistė baigė mokslus Londone ir dirbo rimtuose Didžiosios Britanijos leidiniuose. Į neramumų draskomą Artimųjų Rytų šalį lietuvė nuvyko profesinio smalsumo vedina, tačiau per dvejus metus pamatė tai, kas visiems laikams pakeitė jos požiūrį.

„Nors šiandien įvažiuoti į puspenkto milijono gyventojų turinčią Palestiną lengva, niekada negali žinoti, kada dėl demonstrantų ir Izraelio karių susirėmimų, miestų blokadų ir lygioje vietoje tarsi iš niekur išdygstančių patikros postų niekada negali jaustis saugus“, pasakojo G.Steikūnaitė. Ją iki širdies gelmių sujaudino neteisybė, su kuria kasdien susiduria palestiniečiai – jie  moka dvigubus mokesčius už elektrą ir vandenį, nors šis išpumpuotas iš jų pačių telkinių, negali vaikščioti kai kuriomis miestų gatvėmis, jų automobilių numeriai kitos spalvos, kad iškart matytųsi, jei palestinietis įvažiavo į draudžiamą lankyti kvartalą.

Keliaudama po šią šalį Giedrė pažino vietinių žmonių gyvenimą, matė varganą jų kasdienybę ir nepaprastą draugiškumą bei vaišingumą. Ne kartą lietuvė pateko ir į sudėtingas situacijas. Štai kartą su bičiuliais amerikiečiais žurnalistė išsiruošė į vieną iš Palestinos kaimų. Užsieniečiai jai norėjo parodyti su kokiomis didžiulėmis problemomis susiduria vietiniai gyventojai, norėdami gauti geriamo vandens. Netrukus Giedrės akyse prasidėjo tikrų tikriausias pragaras.

„Suvažiavo šarvuoti visureigiai, iš jų išlipę Izraeilio kariai ėmė šaudyti į žmones ašarinėmis dujomis ir garsinėmis granatomis. Galiausiai padegė žemę ir neleido gesinti, kol išdegė pakankamai ploto, kuriame dar ilgai niekas nieko negalės daryti. Visa tai buvo daroma, kad pelstiniečiai niekada nepamirštų, jog nėra laivi“, – su laidos „Gyvenimas“ kūrėjais savo košmariškais prisiminimais dalinosi G.Steikūnaitė. Tą akimirką merginos baimę užgožė noras padėti buvusiems šalia ir tik nuslūgus įtampai ji suprato, kaip stipriai tada rizikavo.

Kitos laidos pašnekovės patirtis taip pat dramatiška. Gabrielė Tervidytė  į Vakarų Krante esantį Abudis kaimą atvyko prieš penkerius metus. Dienos centre čia dirbo su mažyliais, o universitete studentams dėstė socialinių įgūdžių pradmenis. Dar prieš metus ji savo ateitį siejo su Palestina. Tačiau vieną dieną durys į ją buvo užtrenktos. Tarptautiniame Tel Avivo oro uoste ji buvo tardoma dvylika valandų, po to keturias dienas turėjo praleisti vadinamame laukimo kambaryje, kuris niekuo nesiskyrė nuo kalėjimo.

„Dabar žinau, jaučiasi kaliniai, uždaryti ten, kur geležinės durys, geležinės dviaukštės lovos, viena kriauklė, vienas klozetas, o saulės šviesą per dieną galėjau pamatyti tik dešimt minučių. Ir viskas tik dėl to, kad norėjau padėti skriaudžiamiems vaikams”, – karčiai šypsojosi Gabrielė.

Jau šį vakarą 19:30 val. LRT laidoje „Gyvenimas“ dvi lietuvės atskleis nematytą Palestinos veidą. Vedėjas Edvardas Žičkus.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...