captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Mes nugalėjom“: vienos fotografijos istorija, tapusi kovos už Nepriklausomybę simboliu

Jauno žmogaus tyrumas ir ryžtas – prieš pečius surėmusius sovietų kareivius. Ši nuotrauka Sąjūdžio metais buvo tapusi visos tautos kovos už Nepriklausomybę simboliu. Sunku suskaičiuoti, kiek kartų šis kadras papuošė Lietuvos ir Vakarų spaudos puslapius. Daugelis žmonių dar ir šiandien turi išsaugoję plakatus bei atvirutes su šia įkvepiančia nuotrauka. 

Anuomet vieni kalbėjo, kad tai mažas, tėvams ant pečių užsikoręs berniukas, liaudies pavadintas Lietuvos Gavroša. Kiti sakė, kad tai jaunutė mergina. Kas ji? Šioje nuotraukoje užfiksuota Leokadija Ratautaitė-Juškienė. Jai tuomet buvo dvidešimt vieneri. Išraiškinga nuotaika, pagauta 1988 m. rugsėjo 28 d. „bananų baliaus“ metu Vilniuje, netoli Katedros. „Kiekvieno lietuvio pareiga buvo ateiti į tą mitingą. Pasmerkti to gėdingo suokalbio – Molotovo-Ribentroppo paktą“, – sakys ji laidos žurnalistei Viktorijai Zavistinovič.

Leokadija į vadinamąjį bananų balių patraukė su broliu ir bičiuliu, kuris vėliau tapo jos vyru. Tačiau mitingo organizatoriams nespėjus pasakyti planuotų kalbų, mitinguotojų branduolį apsupo gausios milicijos ir kareivių pajėgos. Akcijos organizatoriai turėjo nutuokti, kad be leidimo surengtą mitingą valdžia mėgins nutraukti. Tačiau niekas nesitikėjo, kad tam reikalui specialiai iš Minsko bus atsiųstos specialios paskirties kariuomenės daliniai.  

Plačiau apie tai – dokumentinėje apybraižoje „Mes nugalėjom“, vasario 16 d., 16:00 val. per LRT televiziją.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...