captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Lietuvos kolumbai“: kas sieja Lietuvą ir Turkiją?

Kas sieja 78 milijonus gyventojų turinčią musulmoniškąją didvalstybę Turkiją ir vos tris milijonus skaičiuojančią krikščioniškąją Lietuvą? Apie tai – LRT TELEVIZIJOS dokumentikos cikle „Lietuvos kolumbai“. Turkijai skirtą dalį kviečiame žiūrėti antradienį,  21.30 val.
Autorė Edita Mildažytė.
Autorė Edita Mildažytė.

„Buvo laikas, kai Abiejų Tautų Respublika ir Osmanų imperija turėjo ilgą bendrą sieną. Esame buvę ir priešais, ir sąjungininkais – LDK kariuomenei osmanai pralaimėjo du kartus prie Chotino ir kartą – prie Vienos, o sąjungininkais tapome, kai ginklais žvangino bendras priešas –  Maskva. Šiauriausiai į Europą islamą atnešė Turkijos vasalai –  Krymo totoriai – ištikimieji Vytauto kariai“, –  pasakoja ciklo autorė Edita Mildažytė.

 

Chotino mūšiuose prisiplėšę turkų turto, Abiejų Tautų Respublikos kariai rytietišką madą atnešė į Lietuvą: madingi tapo veisliniai turkiški žirgai, pakinktai, kardai. Rytietiškų elementų atsirado ir drabužiuose. O į Turkiją mados ir grožis keliavo ir iš mūsų pusės: iš LDK žemių buvo kilusi garsiojo sultono Suleimano mylimoji žmona Roksolana. Kitos garsios Lietuvos dukters, vilnietės Liudvikos Sniadeckaitės vyras Mykolas Čaikovskis, kilęs iš Ukrainos, priėmė islamą ir tapo vienu garsiausių Otomanų imperijos XIX a. valstybininkų – Sadiku Pasha. Konstantinopolyje gyveno ir mirė vienas garsiausių Lietuvos ir Lenkijos poetų Adomas Mickevičius. Ką jis ten veikė?

 

Vienas pirmųjų Lietuvos kariuomenės savanorių buvo totorius. Turkija – nuosekli Lietuvos nepriklausomybės rėmėja. Ši šalis niekuomet nepripažino Lietuvos aneksijos, tad, kai nepriklausoybę atkūrusi Lietuva ėmė megzti diplomatinius santykius su kitomis šalimis, su Turkija santykius tereikėjo atgaivinti – formaliai jie niekada nebuvo nutrūkę. Apie tai papasakos žinoma diplomatė ir bene garsiausia Lietuvos karaimė Halina Kobeckaitė.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...