captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: kultūros paveldo kolekcija

Trys mokyklos. Trys skirtingi laikotarpiai. Bet panašūs likimai. Trys mokyklos. Trys skirtingi laikotarpiai. Bet panašūs likimai.
 Buvusi Kurnėnų pradžios mokykla. wikiwand.com nuotr.
Buvusi Kurnėnų pradžios mokykla. wikiwand.com nuotr.

Prieš du šimtus metų dvarininko Igno Karpio „pasėtos“ žemės ūkio tradicijos Joniškėlyje. Išeivijos lietuvio dovana gimtajam kaimui – laivais per Atlantą atplukdyta Kurnėnų pradžios mokykla. Ir vienos iš pirmųjų uždarytos Dargužių kaimo mokyklos žaizdos.

Joniškėlis. Pastatas užkaltais langais iš pirmo žvilgsnio patrauktų galbūt ne kiekvieno prašalaičio akis, nors jau skaičiuoja apie du šimtus metų ir yra unikalaus istorijos ir  kultūros paminklo – bažnyčios, mokyklos ir ligoninės – dalis. Tiesa, užrašas kad „parduodama“– pasenęs. Buvusi privatizuota, tačiau neprižiūrima paveldo vertybė iš savininko perimta. Istorinių statinių kompleksas pastatytas dvarininko Igno Karpio valia. 1810 m. pabaigoje įkuriama parapinė žemės ūkio mokykla, kuri vėliau, 1899 m., reformuojama į Igno Karpio žemės ūkio mokyklą, išlaikomą iš jo testamentų lėšų. Narteikių kaime iškyla naujas pastatas – dviejų aukštų raudonų plytų, su įrengtais butais mokytojams. Šiandien istorinės mokyklos pirmajame aukšte glaudžiasi visuomeninis muziejus. Deja, į antrą aukštą smalsuoliai neleidžiami. Būklė avarinė...

Alytaus rajonas, Kurnėnai. Čia tarpukaryje iškilusi pradžios mokykla – ypatinga, atplukdyta laivu iš Amerikos – išeivijos lietuvio dovana gimtajam kaimui. Pirmame aukšta, buvusioje aktų salėje, visus pasitinka ir išlydi Kurnėnų geradario šypsena. Tiesa, medinės grindys supuvusios, įlūžusios... bet fundatoriui amžinai rūpės jo įkurta mokykla. 

Iš už Atlanto Kurnėnus pasiekė ne tik Lauryno Radziukyno pinigai mokyklos statyboms. Buvo atplukdyti mokykliniai suolai, lentos, kitas inventorius. Seilė varva žvelgiant į kokybiškos apdailos drabužines, išlikę dalis senųjų kabliukų. Mokinių ir mokytojų rankų nublizginti laiptų turėklai kviečia prisiliesti prie amerikoniškos kokybės. Iki šių dienų išlikusios talpios keraminės kriauklės, į jas dar tarpukaryje sumontuoti kraneliai atskirai šaltam ir karštam vandeniui, autentiškos dušų galvutės ir komfortiškos vonios. Kad durys užsidarytų tyliai ir netrukdytų pamokoms, įrengti importiniai vyrių amortizatoriai. Taigi, Kurnėnų pradžios mokykloje buvo visi patogumai. Pradžios mokykla turėjo ir savo vėjo jėgainę bei biologinius valymo įrenginius. Modernios Lauryno Radziukyno pradžios mokyklos fasadą papuošė Vytis. Deja, pernai Kurnėnų bendruomenė pradžios mokyklos aštuoniasdešimtmečio jubiliejų paminėjo tuščiose klasėse.

Dargužiai, Varėnos rajonas. Šalia Merkio įsikūręs gatvinis Dzūkijos kaimas, kurį puošia pirkios su tradiciniais medžio drožiniais ir senovinė koplytėlė. Tačiau šįkart mus domina palyginti nesenas pastatas. Prieš daugiau kaip šešiasdešimt metų iškilusi kaimo mokykla statyta vadinamuoju sovietmečiu, tai ne paveldo vertybė, tačiau kaimo bendruomenė džiaugiasi mokyklą išsaugojusi. Šiandien buvusioje Dargužių mokykloje įsikūręs amatų centras. Nors padarytas vadinamasis euroremontas, autentiškumo išliko. Mokykla buvo šildoma krosnimis – jos restauruotos. Tačiau kitame aukšte dar galime matyti kaimo mokyklos žaizdas. Uždarytos mokyklos klasės kurį laiką buvo paverstos socialiniu būstu. Tai, ką gavo už dyka, žmonės nevertino, niokojo. Išniekintos krosnys, durys be rankenų. O ne taip senai čia rinkosi abiturientai į Paskutinio skambučio šventę. 

Dargužių kaimo bendruomenė atgimstančios mokyklos erdves papuošė nuotraukomis. Pati seniausia – dar iš vadinamojo lenkmečio: Dargužių gatvėmis einantys giesmininkai, kaimo senolės pasipuošusios skarelėmis... Vėlesnių laikų nuotraukose –  jau spaliukai ir pionieriai, moksleiviai su gėlių puokštėmis prie mokyklos vartų, dargužiškiai dainų šventėje ir gegužinėje, jaunimas po pirmosios komunijos...  Laiko ženklų neištrinsi. Buvusioje kaimo mokykloje įsikūrusiam amatų centrui vietiniai sudovanojo ir šeimos relikvijų. 

Laidos autoriai Ingrida Daraškevičiūtė ir Algis Kuzmickas.

„Atspindžiai“– vasario 9 d., ketvirtadienį, 19.45 val. per LRT KULTŪRĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...