captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: kultūros paveldo kolekcija

Vilniaus senų pastatų laiptinių bei koridorių grindys ir Kauno medinė miestietiškoji architektūra.

XIX a. pabaigos – XX a. pradžios urbanistinė estetika. Ant sienų sukabinta tai, kas buvo ir yra mindoma kojomis. „Atėjai, pamatei, išėjai: kultūringos grindys“ – taip tapytoja Eglė Ridikaitė pavadino savo parodą. O iki šios parodos buvo ketveri metai klajonių po Vilniaus senų pastatų laiptines ir koridorius, fiksuojant ir perkeliant ant drobių  pro tų namų gyventojų bei svečių akis praslystantį grožį.    

Vilniaus Užupio rajono namas, kuriame tapytoja Eglė Ridkaitė aptiko tai, kas paskatino pradėti neįprastų darbų ciklą.  Namo Latako gatvėje laiptinė, kurioje XIX a. pradžioje paklotos grindų plytelės įkvėpė pradėto kūrinių ciklo pavadinimą – kultūringos grindys. Tapytojos dirbtuvėje užfiksuotų grindų plytelės persikeldavo ant drobės, o kūrybiniam procesui įsibėgėjus draugai ir pažįstami informuodavo apie naujas, dar nematytas ir nelankytas vietas. Menininkės nuo žemės prikeltas trapus paveldas, ištvėręs karus, griovimus, remontus ir pasirengęs tarnauti dar ne vienai kartai. Bet tik tai kartai, kuri atėjusi sugebės pastebėti, o išėjusi palikti čia slypintį mažą miesto dalelės grožį. 

Kaunas, Žaliakalnio rajonas, susiformavęs tarpukaryje. Čia ėmė kurtis inteligentija, kilti daugiausia mediniai namai. Iki šių dienų dar plevena Laikinosios sostinės dvasia. Dalyvaujame trumpoje ekskursijoje po Žaliakalnio rajoną. Žvalgomės dar nesugadinto medinio miestietiškojo paveldo. Tyrėjai medinius gyvenamuosius namus skirsto į kelias grupes. Patys kukliausi – vadinamojo sodybinio tipo medinukai. Su medine architektūra dera ir šiomis dienomis puoselėjami darželiai, sodeliai, dėl kurių Žaliakalnis buvo apibūdinamas kaip „miestas–sodas“. Tarpukaryje pradėtos statyti ir įmantrios medinės vilos. Yra ir vienas kitas kotedžas. Dar viena medinukų grupė – tai kelių aukštų namai su nuomojamais butais.

Namą su nuomojamais butais pasistatė ir vienos Kauno pradžios mokyklos direktorius Jonas Dereškevičius, kuriame iki šiol gyvena jo dukra Algė. Name buvo suplanuoti keturi butai, iš viso dešimt kambarių. Nuo pastatymo namas beveik nepasikeitęs: apkaltas medinėmis lentelėmis, su originaliai skaidytais medinių langų rėmais. Namą supa sodas, be abejo, yra ir daržas. Nuo tarpukario laikų išlikę netgi sandėliukai – sukrypę, tačiau paveldo gerbėjams yra kur paganyti akis... 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...