captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Istorijos detektyvai“: kas buvo geriausias Gedimino draugas?

Kas buvo pats geriausias Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino draugas? Kas buvo agentas „Sedmoj“ ir kaip jam į spąstus pavyko įvilioti Lietuvos generolą? Intelektualiame iššūkyje egzaminuosime politologą, Seimo narį Lauryną Kasčiūną.
Laidos vedėjas Virginijus Savukynas.
Laidos vedėjas Virginijus Savukynas.

Viduramžiais valdovo galias lemdavo jo giminės galingumas. Turėti galingus giminaičius tolygu tvirtam užnugariui. Tačiau ką šiame kontekste reiškė draugystė? Istorikams šaltiniuose pavyko aptikti vieną dėmesio vertą atvejį, kuriame minimi draugystės ryšiai.

Viename Rygos miesto tarėjų laiške Gediminui rašoma ir paminimas Gedimino išsiųstas jo atstovas į Pskovą, kuris pavadintas labai įdomiai: tai yra jūsų amicus specialis – ypatingas draugas“, - teigia profesorius Rimvydas Petrauskas.

Kas tas žmogus taip keistai pavadintas? Istorikai teigia, kad šio asmens vardas buvęs Dovydas ir tai – Gardino seniūnas. Tačiau giminystės ryšiais grįstoje valstybėje toks titulas atrodo išskirtinai. Juolab, tokių paminėjimų šaltiniuose aptinkame pakankamai nedaug. Tai – viena iš šio antradienio laidos temų.

Kita tema – kur kas paslaptingesnė. 1940 metais, okupavus Lietuvą, joje įsikūrė Aleksandro Slavino vadovaujamas NKVD skyrius. Vienas esminių uždavinių – verbuoti į Vokietiją pasitraukusius lietuvius tam, kad šie grįžtu į okupuotą šalį.

Čia ir prasideda paslaptingojo agento „Sedmoj“ istorija. Atvykęs į Lietuvą agentas rado vietą sovietinėse struktūrose. Maža to, nebuvo represuotas ir nacių okupacijos metais, o dar kartą šalį okupavus jis vėl tampa Sovietų Sąjungos agentu.

Ar galėjo būti, kad tuo pačiu metu jis buvo dvigubu agentu, ar tiesiog  labai greitai persimesdavo iš vienos pusės į kitą? Istorikas Darius Juodis laidoje kalbės, jog tokia prielaida galima, tačiau iki galo neįrodyta.

Tačiau didžiausia avantiūra, su kuria siejamas minėtas agentas, susijusi su vienu žymiu Lietuvos kariuomenės generolu, kuris tuo metu jau buvo pasitraukęs į Vokietiją. Tuo tikslu ir buvo suorganizuota įžūli operacija – pagrobimas. Kuo tai baigėsi ir kas šis generolas – žiūrėkite „Istorijos detektyvų“ laidoje.

„Istorijos detektyvai“ – antradienį, 22:30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...