captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: Mantagailiškio dvaras

Mantagailiškio dvaro istorija kyla iš užmaršties. 
Mantagailiškio dvaras. BRPD archyvų nuotr.
Mantagailiškio dvaras. BRPD archyvų nuotr.

Biržų rajonas, Mantagailiškio kaimas. Atokioje vietoje, seno parko ir miško apsuptyje restauruojamas kuklus dvarelis. Jo savininkas Sigitas Kalkys, kuris yra žinomos Biržų krašte alaus daryklos vienas iš įkūrėjų, ryžosi prikelti ir senąją dvaro istoriją. Žinoma, kad atskleistų unikalios vietos grožį, teko paplušėti. Jau istorinės nuotraukos, kaip atrodė apleisti pastatai dar prieš dešimt metų.

Šiandien matoma dvaro erdvė baigta formuoti devynioliktame amžiuje. Tada dvaras panašėjo į gynybinę tvirtovę. Dvaro sodyboje buvo per dešimt pastatų. Išliko tik keletas, kitų vien pamatai ir krūvos griuvenų.  Vienoje dvaro sodybos pusėje – rūmai, kitoje būta daržų, ūkinės dalies. Abipus kelio – tvenkiniai. Netoli didžiojo tvenkinio gerai išlikęs vienas iš ūkinių pastatų. Manoma, kad tai buvusi karietinė, šalia jos – įspūdingo dydžio šulinys. Šiek tiek atokiau nuo dvaro rūmų, tačiau ne per toli – ledainė. Keliaujame po Mantagailiškio dvaro teritoriją toliau. Akį patraukia romantiški griuvėsiai, deja, dvaro šeimininkui dėl jų skauda širdį. Sigitas Kalkys pasakoja, kad tik įsigijus dvarą, dar baigiant tvarkyti nuosavybės dokumentus, akyse nugriuvo šis vienas iš ūkinių pastatų.  Akmenų mūro sienos iš visų pusių supo viduje įrengtą diendaržį. Surasta ir dvaro teritorijoje buvusių kalkių degyklos, kalvės ir kitų pastatų liekanų.

Žinoma, labiausiai nekantraujame įžengti į dvaro rūmus. Turime galimybę patyrinėti jų statybos anatomiją, kol dar netinkuoti. Dvaro rūmus statant, panaudota savita Biržų kraštui būdinga statybinė medžiaga - klinčių uoliena. Iš šoninių buvusių vieno aukšto fligelių likę tik griuvėsiai. Pro dvaro rūmų langus atsiveria alėja, vedanti į legendomis apipintą mišką, vadinamą Gojumi. Legendos byloja, kad čia buvusi pagonių šventykla.

Už įdėtą širdį Mantagailiškio dvaras atsidėkojo. Ne tik atsivėrusiais vaizdais, bet ir turtinga įtakingų giminių istorija.

Rašytiniai šaltiniai patvirtina apie Montigailų dalyvavimą svarbiuose LDK įvykiuose, tačiau žinoma buvo nedaug. Kaip žinome, Biržų krašte dominavo kunigaikščiai Radvilos, jų valdos supo ir Montigailų dvarvietę. Tačiau Montigailų giminė atsilaikė prieš Radvilų didybę.

Mantagailiškio dvaro istoriją dengiantį amžių šydą praskleidė arheologiniai tyrimai. Ten, kur dabar likę tik pamatai, būta vėlyvo - devyniolikto amžiaus -medinio pastato, nugriauto maždaug prieš trisdešimt metų. Tiriant  šio pastato griuvėsius, ankstyvuosiuose kultūriniuose sluoksniuose aptikta radinių, kurie buvo netikėti patiems Biržų krašto istorijos žinovams. Patys archaiškiausi radiniai - netgi iš šešiolikto - septyniolikto amžių. Nustatyta, kad čia būta senosios dvarvietės, jos tyrimai truko ketverius metus. Lokalizuota ne tik senųjų dvaro rūmų vieta. Ištirtas apie devynių šimtų kvadratinių metrų plotas. Surasta tūkstančiai radinių, tarp jų - puošnūs krosnių heraldiniai kokliai, bylojantys apie turtingas ir įtakingas dvarininkų Montigailų bei Kušelevskių gimines. Archeologė Roma Songailaitė džiaugiasi, kad Mantagailiškio dvarvietės tyrimai yra vieni išsamiausių per pastaruosius dešimtmečius, jie bus tęsiami. 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close