captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Nes man tai rūpi“: ar valstybė gali kontroliuoti mano kalbą?

Gimtoji kalba yra prigimtinis kiekvieno žmogaus dalykas, tačiau valstybinės institucijos mums nurodo, kaip taisyklingai kalbėti. Kodėl taip yra ir kaip galėtų būti?
 V. Jadzgevičiaus nuotr.
V. Jadzgevičiaus nuotr.

2017-ieji metai be kitų nominacijų paskelbti ir lietuvių kalbos kultūros metais. Dar prieš paskelbiant Lietuvos Nepriklausomybę vienas svarbiausių Sąjūdžio reikalavimų buvo lietuvių kalbos kaip valstybinės kalbos įtvirtinimas. Rusų kalbos apsuptyje už kalbą tuo metu reikėjo kovoti. Ar reikia už kalbą kovoti ir šiandien? Kiek kalbininkai gali kištis į gyvą kalbą? Kodėl viešai kalbėdami daugiau galvojame ne apie turinį, o apie kalbos taisykles? Ar mes neperdedame normos ir norminimo reikšmės?

Apie kalbos demokratiją ir diktatūrą diskutuoja Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė dr. Daiva Vaišnienė, Lietuvių kalbos instituto Sociolingvistikos centro vadovė,  VU doc. dr. Loreta Vaicekauskienė, VU Istorijos fakulteto doc., „Naujasis Židinys-Aidai“ redaktorius dr. Nerijus Šepetys, JAV Ilinojaus universiteto profesorius, kalbininkas Giedrius Subačius, LRT radijo žurnalistė Jolanta Jurkūnienė.
 

Laidą veda Jolanta Kryževičienė.

Filmuotų siužetų autorė Raminta Jonykaitė.

Režisierė Jolanta Stripeikienė.


„Nes man tai rūpi“ – sausio 15 d., sekmadienį, 21.00 val. per LRT KULTŪRĄ.

Laida kartojama sausio 19 d. 8.00 val. ir 20 d. 14.45 val.


https://www.facebook.com/nesmantairupi/

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...