captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Istorijos detektyvai“: kokį ginklą, pavojingesnį už stingerius, gabeno akademikas?

Ką iš Norvegijos atgabeno mūsų akademikai 1991 metais? Kodėl krovinys buvo palaikytas pavojingu? Taip pat istorinėje Lietuvos Prezidentūroje Kaune aiškinsimės, kaip tarpukariu buvo švenčiamos valstybinės šventės. Visą tai papasakosime „Istorijos detektyvų“  laidoje šį antradienį!
Profesorius Laimutis Telksnys.
Profesorius Laimutis Telksnys.

Pirmasis pasakojimas nukels į 1991 metus. Tuo metu Sovietų sąjunga buvo ties žlugimo riba, o Lietuva, nors ir buvo paskelbusi nepriklausomybę, tačiau jos sienas vis dar kontroliavo sovietinė kariuomenė. Visos siuntos iš užsienio valstybių buvo tikrinamos sovietinių pareigūnų.

Lietuvai buvo ypatingai svarbu užsitikrinti ryšį su pasauliu. Buvo ieškoma alternatyvų, kaip agresijos ir izoliacijos atveju būtų galima užsitikrinti ryšį su užsienio valstybėmis. Tuo metu pagalbos ranką jaunai valstybei tiesė Skandinavijos šalių mokslininkai.

Profesorius Laimutis Telksnys prisimins, kad būtent jis buvo pakviestas į technologijų konferenciją Norvegijoje: „Skandinavai mane pakvietė 1991 m. birželio pabaigoje į kompiuterių tinklų konferenciją ir ten su jų specialistais pasitarėme kaip būtų galima padaryti ryšį su Lietuva. Po žeme linijos nenutiesi, todėl buvo nuspręsta statyti palydovą.“

Iš Norvegijos jauna Lietuvos valstybė gavo tuo metu itin brangią palydovinę sistemą. Tai, ką šiandien mes laikome interneto ryšio sistema. Sistema, nors lėta bei ribotų galimybių, turėjo užtikrinti ryšį su pasauliu  galimos agresijos atveju.

Įrangos gabenimo procedūra buvo itin sudėtinga. Krovinys keliavo per Estiją, o jos sienas vis dar kontroliavo sovietų pareigūnai. Pasieniečiui į akis krito krovinys, todėl buvo įsakyta atidaryti dėžes. Karininkas įtarė, kada gali būti gabenami ginklai. Ginklų nebuvo, o šiandien galime konstatuoti, jog krovinys buvo gerokai pavojingesnis už papulkininkio minėtus „Stinger“ ginklus.

Kitoje rubrikoje dėmesį skirsime tarpukariui. Šį kartą kalbėsime apie valstybines šventes tarpukariu. Kaip jos buvo švenčiamos ir kokie reikalavimai buvo keliami gyventojams? Kokios šventės buvo svarbiausios?

Išsamūs pasakojimai apie interneto atsiradimą Lietuvoje bei valstybines šventes tarpukariu – šį antradienį 22:30val. „Istorijos detektyvų“ laidoje per LRT TELEVIZIJĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...