captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: tarpukario architektas Stasys Kudokas

Prisilietimas prie žymaus Tarpukario architekto Stasio Kudoko kūrybos ir asmeninio gyvenimo tragedijos.
Tarpukario architekto Stasio Kudoko suprojektuota Šančių gimnazija (1936 m.).
Tarpukario architekto Stasio Kudoko suprojektuota Šančių gimnazija (1936 m.).

Kauno technologijos universiteto Vaižganto progimnazija. Mokiniai repetuoja ir ruošiasi šventei – jie vėl galės lipti suremontuotais laiptais. Žinoma, ne tik laiptai, bet ir pati mokykla yra suprojektuota garsaus Tarpukario architekto Stasio Kudoko. Tai vienas tobuliausių modernizmo architektūros kūrinių Kaune. Aukštuosiuose Šančiuose gyveno daug aukštos kvalifikacijos specialistų ir inteligentijos:  karininkų, gydytojų, mokytojų. Gimnazijai negailėta investicijų.

Tarpukariu ant nedidelio šlaito iškilo ir Aukštesnioji technikos mokykla Kaune. Augančiai Lietuvos ekonomikai trūko inžinierių, statybininkų, kelininkų, energetikų.  Naują reprezentatyvų visuomeninės paskirties pastatą patikėta suprojektuoti taip pat Stasiui Kudokui, ką tik grįžusiam iš Romos po studijų karališkoje aukštesniojoje architektūros mokykloje. Architekto sugrįžimas į tėvynę sutapo su naujomis visuomeninių pastatų projektavimo tendencijomis: su funkcionalizmo idėjų diktatu architektūrinei formai. S. Kudokas gebėjo racionalią paskirtį derinti su meniniais sumanymais. Tarpukario modernizmui būdingų dekoro elementų matome ir pastato viduje.

Žaliakalnis. Prestižinis individualių namų rajonas tarpukario Kaune. Vaizdingame kalnuotame kraštovaizdyje iškilo ir Stasio Kudoko projektuoti namai. Žaliakalnio šlaituose architektas įkomponavo ir sau skirtą gyvenamąjį namą. Uždarame kieme griežtą pastato funkcionalistinį stilių suminkština vijokliais apraizgytos atraminės sienutės, itališko stiliaus terasa su arkomis. Gyvenamojo namo fasadą puošia svarbi tarpukario modernizmo dekoro detalė – stilizuota tulpelė. Ir architekto bendražygio skulptoriaus monumentalisto Broniaus Pundziaus kūrinys:  motina su kūdikiu.

Žaliakalnio laiptai prie architekto namo prieš daugelį metų atvedė ir kito žinomo architekto Edmundo Arbo-Arbačiausko ir rašytojos Alės Rūtos dukrą Vijolę Arbas. Tačiau pirmą kartą šį namą ji pamatė Amerikoje,  paveiksle, tapytame paties Stasio Kudoko. Ant stalo – dviejų žymių tarpukario architektų šeimų nuotraukos. Deja, paskutinioji nuotrauka byloja apie Stasio Kudoko ir jo žmonos Sofijos sudužusį šeimos gyvenimą.  

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close