captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: senosios elektrinės

Laidoje - apie prie Danės upės pastatytą senąją Klaipėdos elektrinę ir vienintelę Lietuvoje kalnų tipo Antalieptės hidroelektrinę.
Antalieptės hidroelektrinė. kelioneslietuvoje.com nuotr.
Antalieptės hidroelektrinė. kelioneslietuvoje.com nuotr.

Klaipėdoje prieš aštuoniasdešimt septynerius metus iškilo nauja elektrinė, mieste ji buvo jau antroji. Vieta prie Danės upės parinkta neatsitiktinai. Tiesiai į statybos aikštelę buvo patogu plukdyti statybines medžiagas, vėliau ir įrenginius, o pradėjus elektrinę eksploatuoti, čia pat buvo gėlo vandens. Nepaisant, kad naujoji elektrinė buvo statoma ekonominio sunkmečio laikais, tai buvo svarbus valstybinis projektas, lėšų skyrė Lietuvos vyriausybė. Elektrinė pastatyta per metus ir jos statyba kainavo aštuonis su puse milijono litų. Dirbo apie tris šimtus žmonių. Pirmiausia dviejų su puse hektarų plote buvo kalami ąžuoliniai poliai – rankomis, naudojant garo poliakales, polių sukalta apie dvidešimt tūkstančių.

Ne mažesnis iššūkis buvo ir elektrinės kaminų statyba drėgname grunte. Deja, baigiantis antrajam pasauliniam karui, artėjant raudonajai armijai, vokiečiai susprogdino abu elektrinės kaminus.

Tačiau šimtamečių technikos paveldo įrenginių yra išlikusių iki šių dienų: apie kondensacines turbinas, maitinimo siurblius ir garo katilus bei tiltinį kraną pasakoja elektrinės inžinierius Valerijus Galkinas. Nuo 1972 metų rekonstruota elektrinė gamina ir miestui tiekia ne elektros energiją, o šilumą. Tačiau šimtametį paveldą saugo ir brangina.

Šeštąjį savo gyvavimo dešimtmetį skaičiuojančiai Antalieptės hidroelektrinei ir šiandien tinka 1959 m. per atidarymo iškilmes pasakyti žodžiai – tai išskirtinė ir vienintelė kalnų tipo  hirdroelektrinė ne tik Lietuvoje,  bet ir visose Baltijos šalyse. 

Apie 1930 metus Šventosios upe su ekspedicija plaukė Lietuvos upių hidrologijos pradininkas, profesorius Steponas Kolupaila. Po kelerių metų jo vadovaujamas Lietuvos energijos komitetas patvirtina  elektrifikavimo planą. Hidroelektrinės projektavimas ir statybos organizavimas bei vykdymas patikėtas išimtinai Lietuvos specialistams. Dėl patyrimo stokos neišvengta klaidų, o apie jas visuomenė sužinojo žymiai vėliau. Hidroelektrinės atidarymas metams buvo nukeltas, galutinė sąmata nuo numatytosios išaugo trečdaliu.  Per iškilmingą atidarymą buvo paleistas tik pirmasis elektrinės hidroagregatas, o visi darbai vietoje numatytų trejų tęsėsi vienuolika metų.

Hidroelektrinę eksploatuojančios bendrovės technikos direktorius Lionginas Kairys  skuba nuraminti senosios technikos mylėtojus. Įrenginiai, užfiksuoti  1959 metais kino kronikos juostoje, nėra vien kaip praeities prisiminimas. Jie veikia. Iš Antalieptės marių ištekančios Šventosios upės vanduo tebėra įdarbintas senosiose turbinose.

Laidos autoriai Ingrida Daraškevičiūtė ir Algis Kuzminskas

„Atspindžiai“– lapkričio 17 d., ketvirtadienį, 19.45 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

 

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...